Święto Policji w Gorzowie Wlkp.

Ks. Tomasz Gierasimczyk Ks. Tomasz Gierasimczyk

publikacja 16.07.2021 15:08

Bp Socha do lubuskich policjantów: Jako myśl przewodnią waszej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy przekazuję wam słowa natchnione przez Ducha Świętego: "Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj".

Święto Policji w Gorzowie Wlkp. Msza św. z okazji lubuskich obchodów Święta Policji w gorzowskim kościele pw. Chrystusa Króla. ks. Tomasz Gierasimczyk /Foto Gość

Lubuskie obchody Święta Policji obejmowały także Mszę św. W kościele pw. Chrystusa Króla liturgię 16 lipca koncelebrowali bp Paweł Socha, pomocniczy biskup senior, i ks. Jerzy Piasecki, kapelan lubuskiej policji.

Biskup Socha, w imieniu biskupa diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego i wspólnoty całej diecezji, podziękował policjantom za troskę o bezpieczeństwo i porządek "w naszych miastach i wioskach, a także w uroczystościach państwowych, jak i kościelnych". - Modlimy się dziś szczególnie za policjantów, którzy zginęli w obozach zagłady i wymordowani zostali przez okupantów, ale także za wszystkich zmarłych policjantów, zwłaszcza tych, którzy zginęli w obronie napadniętych i krzywdzonych. Szczególnej opiece Boga polecamy wszystkich żyjących i pracujących, emerytów, a także wasze rodziny - mówił.

W homilii zauważył, że "żadne społeczeństwo, naród, państwo nie mogą istnieć bez przestrzegania ustalonych praw obywatelskich, które winny być oparte na nieskończonym wymiarze osoby ludzkiej, a w konsekwencji na godności ludzkiej", podkreślając trud i niebezpieczeństwo związane z policyjną służbą.

Kaznodzieja nawiązał do jesiennych demonstracji na ulicach miast. - Zadaniem policji jest zapewnić bezpieczeństwo ludziom zarówno wierzącym, jak i obojętnym, którzy nie dali się zakazić jadem nienawiści, ale równocześnie nie dać się sprowokować do użycia przemocy wobec nich, z szacunkiem do godności każdego nie dopuścić do rozlewu krwi - mówił. - Wobec nasilonych zachowań agresywnych postawa policjantek i policjantów budziła podziw i szacunek. Widać było jasno, że jedyną troską policji było uniemożliwienie agresywnym manifestantom ataków na inaczej myślących, ludzi wierzących czy sprawujących funkcje publiczne - dodał.

Biskup Socha odniósł się też do przemian policji w ostatnich dziesięcioleciach. - Dzisiaj doskonale widać, zwłaszcza ja to widzę jako stary biskup, jak mocno różnią się od znanych mi dobrze z czasów komunistycznych formy przemocy, nawet do zabójstw włącznie, stosowane przez ówczesnych niektórych milicjantów - mówił. - Wielka to zasługa waszych przełożonych i szkoleniowców - podkreślił, akcentując także rolę kapelanów policji w kształtowaniu sumień oraz przekazywaniu mądrości i mocy Bożej.

Inspektor Jarosław Pasterski, komendant wojewódzki policji w Gorzowie Wlkp., podkreśla, że Święto Policji dla policjantów to zwieńczenie ich służby i czas, aby podziękować za to, "co robią każdego dnia, że poświęcają swoje życie, by strzec porządku i bezpieczeństwa w państwie, wypełniając słowa roty ślubowania".

W ostatnim roku szczególnym wyzwaniem była pandemia. - Ogromnym wkładem w to, żeby było bezpiecznie, był także wkład policjantów, którzy pełnili służbę pomimo zagrożenia, które nie było wirtualne, bo ludzie naprawdę umierali. I pomimo to każdy policjant bez wątpliwości wychodził na służbę w celu pomocy ludziom - mówi insp. Pasterski. - Policja miała też ogromy wkład w sprawdzanie osób przebywających na kwarantannie tylko i wyłącznie po to, aby ograniczyć możliwość transmisji koronawirusa. To pomogło, mam nadzieję, wyjść z tej pandemii. Statystyki wskazują, że coraz mniej osób jest zakażonych i chciałbym, żeby tak zostało, choć analizy pokazują, ze możemy mieć kolejną falę. Życzę wszystkim nam, żebyśmy tej kolejnej fali nie doświadczyli.

Przed Mszą św. przedstawiciele Stowarzyszenia "Gorzowska Rodzina Katyńska", którym kierują Alicja i Edward Maroszowie, wraz z kapelanem lubuskiej policji ks. Jerzym Piaseckim złożyli kwiaty pod gorzowskim pomnikiem Ofiar Katynia.

Po Mszy św. na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. odbyły się uroczystości związane z wręczeniem medali i awansów zasłużonym policjantkom i policjantom.

Święto Policji, obchodzone 24 lipca, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 1995 roku.