Uroczystości w Jakubowie

Ks. Tomasz Gierasimczyk Ks. Tomasz Gierasimczyk

publikacja 25.07.2021 19:24

Pierwsze w Polsce sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła 25 lipca świętowało swój odpust. Szczególną okazją był trwający Rok Święty Jakubowy. A intencją było dziękczynienie.

Uroczystości w Jakubowie W Jakubowie mają własne Botafumeiro! Oryginalne w katedrze w Santiago de Compostela to największy trybularz, czyli kadzielnica na świecie. Na zdjęciu okadzenie przed Mszą św. ks. Tomasz Gierasimczyk /Foto Gość

Dziękujemy dziś Bogu za uratowanie życia księdza kustosza sanktuarium z pożaru w domu parafialnym - mówił w homilii bp Paweł Socha, pomocniczy biskup senior, który przewodniczył odpustowej Eucharystii. Było to nawiązanie do pożaru, który strawił plebanię w nocy z 3 na 4 maja. Kustosz sanktuarium ks. Stanisław Czerwiński po kilkudniowym pobycie w szpitalu wrócił do sił. - Odbudowa domu parafialnego trwa - mówił pielgrzymom. - Chcę to powiedzieć św. Jakubowi w Santiago de Compostela i tam go poprosić o dalszą pomoc, i wiem, że na pewno mnie nie opuści i nie zawiedzie tak, jak jest z nami tu, w Jakubowie - dodał, dziękując parafianom i wszystkim ludziom dobrej woli za pomoc w akcji ratunkowej i dziele odbudowy plebanii. Wyrazem tego był też Koncert Wdzięczności po Mszy św. w wykonaniu proboszcza.

Powodów do dziękowania było jednak więcej. To m.in. 17 lat odtwarzania szlaków Jakubowych w Polsce i 14 lat istnienia jakubowego sanktuarium. Właśnie w Jakubowie powstał pierwszy odnowiony fragment szlaku wiodącego do trzeciego, po Jerozolimie i Rzymie, miejsca pielgrzymkowego chrześcijaństwa, czyli do grobu św. Jakuba Starszego Apostoła w hiszpańskim Santiago de Compostela. - W moim sercu jest bardzo wielkie pragnienie, aby w Roku Jubileuszowym tam pielgrzymować i podziękować Panu Bogu za wstawiennictwem św. Jakuba za dar życia, za to wszystko, co się w moim życiu dokonało, przeprosić za wszystkie moje słabości, upadki, grzechy i prosić, aby dał siły nie tylko mi, ale i naszej parafii, i wszystkim ludziom dobrej woli - mówił ks. Czerwiński.

Biskup Socha dziękował też opiekunowi sanktuarium. - Jestem biskupem już dosyć długo, ponad 40 lat, i znam kościół w Jakubowie z tamtych dawnych lat - mówił. - Dziś mogę powiedzieć, że to wszystko, co się tutaj dokonało, najpierw duchowo pod względem ruchu pielgrzymkowego, wytyczenia dróg pielgrzymich, ale także i materialnie, przez fachowe odnowienie tej świątyni, to jest twoje dzieło 22-letniej pracy - dodał, zwracając się do kustosza i przypominając takie fakty z najnowszej historii Jakubowa, jak powołanie pierwszego w Polsce Bractwa św. Jakuba w 2004 r. i ustanowienie pierwszego w Polsce sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w 2007 roku. - To także jest twoim dziełem - powiedział.

W Roku Świętym Jakubowym nie zabrakło też refleksji o początkach kultu św. Jakuba i obecnym pielgrzymowaniu do Santiago de Compostela. Przed Mszą św. mówił na ten temat Radosław Bajon, szef biura podróży z Góry Śląskiej, który dzielił się własnymi wrażeniami z niedawnej pielgrzymki. - Mimo pandemii można i dziś pielgrzymować do grobu św. Jakuba - zapewniał. Ze względu na pandemię papież Franciszek przedłużył Roku Jubileuszowy na dwa lata. Tak więc rozpoczęty 31 grudnia 2020 r. Rok Święty Jakubowy potrwa do końca 2022 roku.

Rok Święty Jakubowy to rok jubileuszowy obchodzony, gdy święto św. Jakuba Apostoła, tj. 25 lipca, przypada na niedzielę. Wierni, którzy nawiedzą grób św. Jakuba w katedrze w Santiago de Compostela lub innym miejscu, w którym znajdują się relikwie św. Jakuba (w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej są to kościoły w Jakubowie, Ośnie Lubuskim i Konradowie), wyznają wiarę katolicką, odmówią modlitwy w intencjach podanych przez papieża oraz przystąpią z tej okazji do spowiedzi i Komunii św., mogą otrzymać odpust zupełny.
Pierwszy Rok Święty Jakubowy przypadł w 1126 r. , a ustanowiony został przez papieża Kaliksta II.