Energetyczne apostolstwo w Gorzowie Wlkp.

Ks. Tomasz Gierasimczyk Ks. Tomasz Gierasimczyk

publikacja 29.08.2021 13:39

Z okazji Dnia Energetyka 29 sierpnia w katedrze Mszę św. w intencji gorzowskich energetyków i ich rodzin sprawował bp Tadeusz Lityński.

Energetyczne apostolstwo w Gorzowie Wlkp. W procesji z darami na początku gorzowscy energetycy do ołtarza przynieśli płonąca świecę. Ks. Tomasz Gierasimczyk /Foto Gość

Przed rozpoczęciem liturgii głos zabrał Czesław Szablewski, przewodniczący gorzowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Energetyków „Nazaret”.

– Te uroczyste Msze św. odprawiane są corocznie, zawsze w innym gorzowskim kościele, od 1995 r. – mówił. – Przez 25 lat głównym celebransem tych Mszy św. był przyjaciel gorzowskich energetyków, śp. ks. bp Adam Dyczkowski. Nie ma go dziś z nami fizycznie, choć wierzymy, że duchowo jest i patrzy na nas, bo przecież spoczywa tutaj – wspominał zmarłego w styczniu biskupa-seniora diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, który pochowany został w krypcie katedralnej. – Nie ma też z nami organizatora pierwszej Mszy św., kolegi Michała Saganowskiego, wieloletniego przewodniczącego duszpasterstwa gorzowskich energetyków, który odszedł od nas na zawsze w tym roku – wspominał Cz. Szablewski, dziękując zarazem obecnemu ordynariuszowi diecezji za przewodniczenie liturgii.

Podczas Mszy św. zgromadzeni modlili się za całe swoje środowisko, a zwłaszcza za Katolickie Stowarzyszenie Energetyków „Nazaret", a także o bezpieczną i stabilną pracę dla pracowników w trudnym procesie transformacji energetyki, o zachowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski i za NSZZ „Solidarność” w rocznicę strajków z 1980 r.

W homilii bp Tadeusz Lityński przypomniał, że w sierpniu przypada liturgiczne wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego, patrona energetyków i elektryków. – Od wielu lat gorzowscy energetycy i elektrycy wpisują w swoją pracę modlitwę za całe środowisko, dziękując, jako ludzie wiary, za opiekę i pomoc, ale także tą modlitwą upraszają dar Bożej miłości i miłosierdzia. Ta modlitwa jest także świadectwem energetycznego apostolatu – mówił. – Cieszę się, że Msza św. za to środowisko jest sprawowana w naszej katedrze. Nie byłoby tu ani pięknie, ani bezpiecznie, gdyby nie dostawa prądu, gdyby nie bezpieczne teraz w całej katedrze nowe linie elektryczne – dodał.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz spółki Enea Operator na czele z Markiem Rusakiewiczem, prezesem zarządu, reprezentanci krajowych struktur Katolickiego Stowarzyszenia Energetyków „Nazaret”, władze krajowe i lokalne Stowarzyszenia Elektryków Polskich, dyrekcja Zespołu Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wlkp. oraz zarządy NSZZ „Solidarność” Elektrociepłowni Gorzów i Oddziału Dystrybucji w Gorzowie Wlkp. z pocztami sztandarowymi.

Z obecności energetyków, po kilkuletnie przerwie spowodowanej pożarem i remontem katedry, cieszył się także ks. Zbigniew Kobus, proboszcz parafii katedralnej. – Ogromnie się cieszę także z waszego udziału w pracach, które tutaj podejmowaliśmy i z waszego wsparcia finansowego związanego z remontem i odbudową – mówił.

Podczas homilii bp Tadeusz Lityński przypomniał także o wartości przykazań Bożych, przez które „Bóg zaprasza do relacji ze sobą po to, byśmy potrafili chronić wartość naszego człowieczeństwa”. Jednocześnie upomniał się o poszanowanie czwartego przykazania Dekalogu i świętowanie niedzieli jako Dnia Pańskiego. – Dostrzegamy jak dzień święty odzierany jest z aktu wiary, modlitwy, pobożności, świadectwa osobistego udziału we wspólnocie Kościoła parafialnego. Coraz bardziej wprowadzany jest tylko akcent rodzinny, sportowy, kulturalny, spotkania z przyrodą. Ale i to jest zagrożone, bo są środowiska, które akcentują tylko potrzebę pracy, zysku, handlu. Jak trudno przedziera się prawo wolnej niedzieli, ile ma przeciwników I na ile sposobów jest omijane! – mówił.

Na kilkanaście dni przed beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej przywołał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, który w swoim nauczaniu wiele miejsca poświęcił apostolstwu świeckich, którzy „powołani przez chrzest i bierzmowanie, mają uaktywniać Kościół tam, gdzie pracują i gdzie Kościół może dotrzeć tylko przez ludzi świeckich”. Mają oni także „swoiste kapłaństwo świeckich” przez które „konsekrują” świat, ofiarowując Bogu pracę zawodową, cierpienie i różne obowiązki.

Głównym organizatorem obchodów Dnia Energetyka był gorzowski oddział, mającego swą centralę w Częstochowie, Katolickiego Stowarzyszenia Energetyków „Nazaret”. Oddział  powstał w 2013 r. z istniejącej w Gorzowie od 1995 r. Zawodowej Wspólnoty Duszpasterskiej Energetyków, Elektroników i Elektryków. Oddział zrzesza głównie energetyków skupionych zawodowo wokół gorzowskiej Enei i elektrociepłowni, a także członków Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wlkp. Do stowarzyszenia zaproszeni są wszyscy, którzy mają zawodowy związek energią elektryczną i chcą – jak tłumaczy Czesław Szablewski, przewodniczący oddziału – „razem się modlić, chwalić Pana Boga i szerzyć wiarę katolicką”. Oddział uczestniczy także w corocznej ogólnopolskiej pielgrzymce energetyków na Jasna Górę, organizuje Msze św. „wypominkowe” za zmarłych energetyków, a także spotkania opłatkowe. Kapelanem gorzowskiego oddziału jest ks. Jarosław Zagozda, proboszcz parafii w Baczynie.