Początek roku w gorzowskiej AJP

Ks. Tomasz Gierasimczyk Ks. Tomasz Gierasimczyk

publikacja 01.10.2021 16:29

Msza św. w katedrze, korowód ulicami miasta i "Gaude Mater Polonia" na uczelni - tak wyglądały 1 października uroczystości inauguracji roku akademickiego w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

Początek roku w gorzowskiej AJP Akademicki korowód inaugurujący nowy rok pracy i studiów wpisał się już w krajobraz miasta. Ks. Tomasz Gierasimczyk /Foto Gość

Liturgii przewodniczył bp Tadeusz Lityński. - Bardzo mnie cieszy, że inauguracja nowego roku w Akademii im. Jakuba z Paradyża rozpoczyna się modlitwą w katedrze - mówił w homilii, nawiązując do książki prof. Grzegorza Kucharczyka, prorektora gorzowskiej akademii pt. "Katedra i Uniwersytet", w której autor udowadnia, że przez wieki zarówno katedra, jak i uniwersytet działały wspólnie na rzecz "ładu mądrości". - O tym chrześcijańskim i europejskim dziedzictwie wyraźnie przypomina nam nasza katedra - mówił bp Lityński.

Kaznodzieja przypomniał także postać patrona uczelni, cystersa z klasztoru w Paradyżu, wybitnego filozofa i teologa z przełomu XIV i XV w. - Zdaniem Jakuba z Paradyża musi istnieć zgodność między postawą moralną, prawdą i postępowaniem - mówił biskup zielonogórsko-gorzowski. - Należy wobec tego czuwać, aby nasza wiedza miała źródło w poznaniu, a nie w pożądaniu - tłumaczył, życząc środowisku akademickiemu, aby "w swojej pracy kierowało się prawdą w wyborze i miłością w dążeniu do wiedzy i doskonałości moralnej".

Msza św. inauguracyjna mogła się odbyć w katedrze pierwszy raz od czasu jej pożaru. Po liturgii zaś miał miejsce zwyczajowy przemarsz do uczelnianej auli, gdzie rektor AJP prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska uroczyście zainaugurowała rok akademicki 2021/2022, Immatrykulowano też nowych studentów, a inauguracyjny wykład pt. "Polaków i Niemców rozmowy na przestrzeni wieków" wygłosiła prof. dr hab. Renata Nadobnik.

Powrót do tradycji Mszy św. w katedrze i uczelnianego korowodu to radość dla rektor uczelni. - Odświeżamy wcześniejsze smaki tego uroczystego dnia - mówi prof. Skorupska-Raczyńska. Ale nowy rok akademicki to także wyzwania, m. in. te związane pandemią. Uczelnia jednak jest do nich przygotowana: 90 procent zajęć będzie odbywać się w formule tradycyjnej, a 10 procent w formule hybrydowej. - Chcemy przywrócić kontakty pomiędzy studentem a mistrzem, możliwość korzystania z biblioteki, laboratoriów, urządzeń, nie zaniedbując jednak umiejętności zdalnego kształcenia na wszelki wypadek - mówi rektor.

Studia na gorzowskiej uczeni rozpoczęło tym razem ponad 2 tysiące studentów. Na pierwszy rok przyjęto już ponad 800 żaków, a rekrutacja trwa do końca października. Jak tłumaczy rektor, największym zainteresowaniem cieszy się pielęgniarstwo, na które limit miejsc jest już wyczerpany, ale popularne są też takie kierunki jak bezpieczeństwo i logistyka, powracająca do łask pedagogika oraz język angielski, a z kierunków technicznych - energetyka.

Uczelnia staje się też coraz nowocześniejsza. - Mamy już prawie kompletne centrum symulacji medycznej, zatem przyszli pielęgniarze i pielęgniarki będą mogli zobaczyć nowe urządzenia i rozwiązania - mówi rektor. - Ale też studenci kierunków technicznych dostają potężne laboratorium technologiczne do badań nad inżynierią materiałową i nanotechnolgią - dodaje. Akademia czeka też na decyzję o otwarciu kierunku ratownictwo medyczne. - Myślę, że od semestru letniego uruchomimy te studia - zapowiada prof. Skorupska-Raczyńska.

Mateusz Lendzian, przewodniczący samorządu studenckiego AJP jest studentem trzeciego roku energetyki. - Mogę powiedzieć każdemu nowemu studentowi, że na naszej uczelni atmosfera jest bardzo przyjemna, profesorowie są bardzo wyrozumiali i wiedzą, że my tę wiedzę pozyskujemy naprawdę efektywnie, co zresztą widać po wynikach studentów w rankingach - mówi. Docenia też organizację studiów. - Na naszym wydziale bardzo mocno stawia się akcent na praktykę. Ćwiczymy w laboratoriach, na wielu maszynach i dzięki temu możemy nabyć wiedzę, która będzie na przydatna w przyszłej pracy - przekonuje.

Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim została utworzona w 2016 r. Obecnie uczelnia ma pięć wydziałów: Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego, Ekonomiczny, Humanistyczny, Techniczny, Turystyki i Nauk o Zdrowiu, a studenci mogą kształcić się na 18 kierunkach studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Akademia uzyskała także prawa do doktoryzowania w zakresie językoznawstwa. Obecnie zaś stara się o uprawnienia do doktoryzowania w zakresie mechaniki i budowy maszyn.