Głogów. Z szafarzami o Eucharystii

publikacja 21.11.2021 14:08

W Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata zakończyły się rekolekcje nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Oprócz modlitwy była tu też synodalna refleksja nad liturgią.

Głogów. Z szafarzami o Eucharystii W rekolekcjach wzięło udział blisko 60 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. z całej diecezji. Ks. Tomasz Gierasimczyk /Foto Gość

Jak tłumaczy ks. Zbigniew Kobus, diecezjalny opiekun nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. i prowadzący trzydniowe rekolekcje, spotkanie było poświęcone refleksji o wspólnym przeżywaniu Eucharystii i pogłębieniu zrozumienia jej obrzędów. – Starałem się także nakreślić drogę synodalną Kościoła naszej diecezji i Kościoła powszechnego, którą wskazuje papież Franciszek – mówi. – W duchu synodalnym zastanawialiśmy się podczas pracy w grupach nad tym, jak uczynić celebrację eucharystyczną zaangażowaniem całej parafii – dodaje.

Na zakończenie rekolekcji, w podsumowaniu pracy w grupach, uczestnicy podkreślili m. in. rolę duszpasterzy w kreowaniu wspólnotowego charakteru parafii oraz potrzebę formacji świeckich. Dostrzeżono też obecny problem życia parafialnego, jakim jest, obserwowany po okresie ścisłych ograniczeń związanych z pandemią, spadek uczestnictwa wiernych w liturgii, który nieraz pociąga zmniejszenie zapotrzebowania na posługę nadzwyczajnych szafarzy. – Ale wciąż szafarze dziela się pięknymi świadectwami swej posługi wśród chorych, pozostających w domach. Tam są bardzo potrzebni – podkreśla ks. Kobus.

Rekolekcje odbyły się pierwszy raz po roku przerwy spowodowanej pandemią. - Przed pandemią było nas tu dwa razy więcej. Może obecny wzrost zakażeń zatrzymał wielu w domu, bo o kondycję szafarzy w parafiach się nie martwimy. Cały czas trwamy w posłudze – mówią Krzysztof Woźniak i Ireneusz Dudek z parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze. – Takie rekolekcje przynoszą nową nadzieję. Gdy spadają liście z drzew, my właśnie w listopadzie ich potrzebujemy – dodają.

Listopadowe rekolekcje odbyły się w głogowskim Domu „Uzdrowienie Chorych” im. św. Jana Pawła II prowadzonym przez wspólnotę Cichych Pracowników Krzyża. Następny turnus odbędzie się w lutym przyszłego roku w Rokitnie.

Także w lutym rozpocznie się kolejna edycja kursu dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Przypomnijmy, że w naszej diecezji pełnić tę posługę mogą mężczyźni w wieku 25-65 lat, którzy otrzymali rekomendację proboszcza swojej parafii, ukończyli kurs przygotowawczy i zostali wyznaczeni do posługi przez biskupa diecezji.