Co w sercu, to na pisance

kk

|

Gość Zielonogórsko-Gorzowski 15/2022

publikacja 14.04.2022 00:00

W Niedzielę Palmową w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim rozstrzygnięto 49.  Ogólnopolski Konkurs Pisanek im. Michała Kowalskiego.

▲	Prace można oglądać do 9 maja w „Spichlerzu”  przy ul. Fabrycznej. ▲ Prace można oglądać do 9 maja w „Spichlerzu” przy ul. Fabrycznej.
Krzysztof Król /Foto Gość

W tym roku z całej Polski nadesłano 37 zestawów wykonanych przez 45 autorów. Prace oceniano w czterech kategoriach.

– Pierwsza to technika batikowo-szpilkowa, gdzie wzór nanoszony jest woskiem za pomocą szpilki. Druga, batikowo-pisakowa, w której nieodzowny jest pisak – tulejka. Trzecia to technika drapana, a czwarta kategoria obejmuje pisanki nie mieszczące się w trzech wspomnianych kategoriach, czyli oklejanki, malowanki i inne – wyjaśnia dr Mirosław Pecuch, etnograf z Muzeum Lubuskiego w Gorzowie i przewodniczący komisji konkursowej.

Motywy po części warunkuje technika, ale też wydarzenia współczesne. – Obecna smutna historia wojenna, która dzieje się na naszych oczach, odcisnęła swoje piętno także na pisankach. Ludzie pokazują na nich to, co mają w sercu – tłumaczy M. Pecuch. – Jeden zestaw, zatytułowany „Moja Ukraina”, w całości został poświęcony temu tematowi. Wszystkie pisanki są w tonacji niebiesko-żółtej. Na jednej znajdziemy herb Ukrainy, a na innej symboliczne obrazy, np. drzewo wyrastające z mogiły – dodaje.

Podczas konkursowego wernisażu odbyły się również warsztaty. Wykonywanie pisanek to czynność nie tylko podtrzymująca świąteczne tradycje, ale też dająca wytchnienie. – Żeby zrobić pisankę, trzeba się wyciszyć i znaleźć pokój w sercu. Człowiek zdenerwowany nie jest w stanie jej wykonać – podkreśla etnograf i zachęca do zabawy ze zdobieniem jaj wielkanocnych.

W przyszłym roku konkurs odbędzie się już po raz 50. Zapowiadana jest także publikacja podsumowująca konkursowe półwiecze.

Zwycięzcy konkursu

W technice batikowo- -pisakowej: Barbara Pawlicka (Gwieździn) W technice batikowo-szpilkowej: Anna Kuncik (Przemków) W technice drapanej: Adam Lasota (Gliwice) W technikach mieszanych: Joanna Michalik (Bytom)