Zaślubiny z Kościołem

Ks. Tomasz Gierasimczyk Ks. Tomasz Gierasimczyk

publikacja 14.08.2022 02:26

Święcenia biskupie pełne są wyjątkowych obrzędów. Wyjątkowa była też liturgia święceń bp. Adriana Puta.

Zaślubiny z Kościołem Gdy lud śpiewa "Te Deum", nowy biskup udziela pierwszego pasterskiego błogosławieństwa. Ks. Tomasz Gierasimczyk /Foto Gość

Taka liturgia nie zdarza się co dzień. 13 sierpnia zielonogórska konkatedra pw. św. Jadwigi Śląskiej i plac przed kościołem wypełniły się wiernymi. Mszę św. rozpoczęła procesja wejścia. Głównego celebransa i konsekratora, abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza Apostolskiego w Polsce, w bramie świątyni witali księża kanonicy z kapituły konkatedralnej. Elekt, ks. Adrian Put, zajął wyznaczone miejsce przed ołtarzem. Towarzyszyli mu prezbiterzy: ks. Robert Patro, wikariusz biskupi i ks. Jan Pawlak, prepozyt kapituły konkatedralnej.

Zaślubiny z Kościołem

Po odczytaniu Ewangelii obrzędy święceń rozpoczął hymn do Ducha Świętego. Następnie ks. R. Patro zwrócił się w imieniu Kościoła z prośbą do głównego konsekratora o udzielenie święceń elektowi, a ks. Andrzej Sapieha, notariusz kurii, odczytał papieską bullę nominacyjną. Po homilii, którą wygłosił bp Tadeusz Lityński, elekt złożył swoje przyrzeczenia. Na kolejne pytania głównego konsekratora o wolę wiernego pełnienia posługi biskupiej odpowiadał: „Chcę”. Zaraz potem zgromadzeni prosili w Litanii do Wszystkich Świętych o Bożą pomoc dla przyszłego biskupa, który w tym czasie leżał krzyżem na konkatedralnej posadzce.

Po litanii nastąpił obrzęd święceń: główny szafarz, współkonsekratorzy: abp Andrzej Dzięga i bp Tadeusz Lityński oraz inni obecni biskupi włożyli w milczeniu ręce na głowę elekta, po czym główny szafarz wygłosił modlitwę święceń. W jej trakcie diakoni trzymali nad głową elekta otwartą księgę Ewangelii. Po modlitwie głowę nowo wyświęconego biskupa namaszczono świętym krzyżmem, olejem poświęconym w Wielki Czwartek. Obrzęd święceń zakończyło przekazanie nowemu biskupowi księgi Ewangelii, nałożenie pierścienia biskupiego i mitry, wręczenie pastorału oraz przekazanie pocałunku pokoju przez głównego szafarza i wszystkich obecnych biskupów.

Zaślubiny z Kościołem

Od tej pory ks. Adrian Put koncelebrował Mszę św. jako pomocniczy biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, a po Komunii św., podczas hymnu „Ciebie, Boga, wysławiamy”, poprzedzany przez bp. Pawła Sochę i bp. Henryka Wejmana, przeszedł pośród zgromadzonych, udzielając błogosławieństwa.

Na zakończenie Mszy św. okolicznościowy list Prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał ks. Rafał Tur, ekonom diecezjalny. W imieniu duchowieństwa i osób konsekrowanych przemawiał ks. Piotr Piestrzyński, kolega z rocznika święceń kapłańskich, a w imieniu  świeckich – Paweł i Joanna Gradziukowie, para diecezjalna Domowego Kościoła, rodzinnej gałęzi Ruchu Światło–Życie. Przemawiali też hierarchowie: nuncjusz i metropolita oraz sam wyświęcony. A już po liturgii w mniej oficjalny sposób bp. Adrianowi gratulowało wiele delegacji i osób prywatnych.

Ceremoniarzem uroczystości był ks. Bartosz Warwarko, a posługiwali alumni seminarium diecezjalnego, członkowie Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej Ruchu Światło–Życie i konkatedralnej służby liturgicznej. Kierownictwo muzyczne sprawował ks. Mateusz Szerwiński. W liturgii wzięli udział soliści: Agnieszka Grochala, Agnieszka Lucya i Mateusz Eckert oraz chór Sonus Sanctus i Capella Caelestis.

Biskupstwo to trzeci, po diakonacie i prezbiteracie, stopień sakramentu święceń. Biskupi pomocniczy mają za zadanie wspierać biskupów diecezjalnych, którzy jako następcy Apostołów kierują Kościołami lokalnymi.