Tradycja promienieje

kk

|

Gość Zielonogórsko-Gorzowski 17/2023

publikacja 27.04.2023 00:00

Zakończenie Ogólnopolskiego Synodu Jakubowego odbyło się 21 kwietnia. Uroczystości przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

	Na zdjęciu: Replika Botafumeiro, kadzielnicy z Santiago de Compostela. Na zdjęciu: Replika Botafumeiro, kadzielnicy z Santiago de Compostela.
Krzysztof Król /Foto Gość

Jakubów wybrano na rozpoczęcie i zakończenie synodu nie przypadkowo. To tutaj bowiem powstało pierwsze sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła, a w 2004 roku na terenie naszej diecezji zdecydowano o utworzeniu pierwszego w Polsce stałego szlaku św. Jakuba łączącego Dolny Śląsk z europejską siecią szlaków do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Kardynał Dziwisz gościł w Jakubowie po raz pierwszy. – Tu mówią wieki. Cieszę się, że dzięki tutejszemu proboszczowi ks. Stanisławowi Czerwieńskiemu tradycja wróciła na miejsce, a Jakubów stał się ośrodkiem ogólnopolskim, który promienieje na inne diecezje – mówił kard. Stanisław Dziwisz. W swej homilii poświecił wiele miejsca św. Janowi Pawłowi II i przywołał jego słowa z Aktu Europejskiego, w którym podkreślił, że „tożsamości europejskiej nie można zrozumieć bez chrześcijaństwa”. Mszę św. koncelebrowali bp Tadeusz Lityński, bp Adrian Put, bp Paweł Socha i bp Piotr Wawrzynek z diecezji legnickiej.

Na wspólną modlitwę przybyli również przedstawiciele Bractw Jakubowych z całej Polski.. – Święty Jakub jest moim przyjacielem. Bycie w bractwie daje mi wolność, bo przypomina, że całe nasze życie jest pielgrzymowaniem, a celem niebo – podkreśla Małgorzata Gołębiowska z Ośna Lubuskiego.

Synod Jakubowy trwał od marca ubiegłego roku i został zainicjowany z okazji 40. rocznicy Aktu Europejskiego. Sesje synodalne odbywały się m.in. w Głogowie, Ośnie Lubuskim, Szczyrku, Lęborku i na Jasnej Górze.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.