Bp Put: Zamiast skupiać się na tym, co niszczy, bardziej spoglądamy na to, co zbawia

Ks. Tomasz Gierasimczyk Ks. Tomasz Gierasimczyk

publikacja 08.06.2023 14:25

O uzdrowieniu pamięci, które jest darem od Jezusa Chrystusa w Eucharystii, mówił 8 czerwca bp Adrian Put podczas homilii na zakończenie gorzowskiej procesji Bożego Ciała.

Bp Put: Zamiast skupiać się na tym, co niszczy, bardziej spoglądamy na to, co zbawia Homilię wierni usłyszeli przy czwartym ołtarzu procesji Bożego Ciała, który tradycyjnie znajdował się przy gorzowskiej katedrze. ks. Tomasz Gierasimczyk /Foto Gość

Sens uroczystości Bożego Ciała bp Put wyjaśnił we wprowadzeniu do Mszy św. w gorzowskiej katedrze przed procesją eucharystyczną. - Zgromadzeni wokół ołtarza na świętej liturgii chcemy rozpocząć duchową pielgrzymkę do Wieczernika, na świętą górę męki Pana Jezusa, do Jego grobu zmartwychwstania - mówił pomocniczy biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. - Tajemnica Eucharystii rozbłyska dzisiaj dla nas przepięknym światłem chwały, radości i uwielbienia. Chcemy wobec całego świata powiedzieć: "Jesteś naszym Bogiem, Panem żywym, prawdziwym, obecnym w chlebie i winie dla nas i dla naszego zbawienia" - dodał.

W homilii bp Put zauważył, że Pan Jezus, mówiąc do nas: "To jest Ciało moje. To czyńcie na moją pamiątkę", ofiarowuje nam "dar szczególnej pamięci, szczególnego jej uzdrowienia".

Zdaniem kaznodziei, często nosimy w sobie bagaż bólu, doświadczeń i zranień, a złe wspomnienia, zła pamięć rzutują na nasze życie codzienne. Jednak Chrystus Pan w Najświętszym Sakramencie jest obecny jako Bóg i jako człowiek także ze swoją pamięcią. - Za każdym razem, kiedy przystępujemy do Komunii św., kiedy jesteśmy na Mszy św., dzięki Niemu otrzymujemy dar nowej, uzdrowionej pamięci - mówił biskup. - To nie tak, że po przyjęciu Komunii św. nie pamiętamy. Są takie wydarzenia, takie doświadczenia, których nie możemy zapomnieć, ale pamięć zbawczych rzeczy, które uczynił On dla nas, jest o wiele większa i piękniejsza. W tym białym, małym Chlebie otrzymujemy dar takiej pamięci, jakiej na tym świecie nikt nie ma, bo w tym Chlebie jest także pamięć Boga, który mówił przez proroka Izajasza: "Choćby wszyscy inni zapomnieli, Ja nigdy nie zapomnę o tobie". Kiedy przystępujemy do Komunii św., kiedy patrzymy na naszego Pana, On daje nam dar uzdrowienia pamięci, a przez to zamiast skupiać się na tym, co niszczy, bardziej spoglądamy na to, co zbawia. Zamiast pamiętać tylko to, co jest pełne nieprzyjaźni i bólu, bardziej spoglądamy na to, co jest pełne miłości i nadziei. Warto z tej procesji zabrać ten jeden dar, dar uzdrowionej pamięci, zbawionej pamięci, przebóstwionej pamięci - tłumaczył.