Lubuscy Samarytanie A.D. 2023

Krzysztof Król

publikacja 18.10.2023 21:13

Dziś wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty, który jestem patronem służby zdrowia. Była to dobra okazja do wręczenia statuetek Lubuski Samarytanin osobom i instytucjom niosącym przykładną pomoc chorym.

Lubuscy Samarytanie A.D. 2023 We wszystkich pięciu edycjach przyznano 30 nagród dla osób i instytucji. Krzysztof Król /Foto Gość

Statuetka Lubuski Samarytanin jest nagrodą Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego ustanowioną na wniosek duszpasterstwa chorych i służby zdrowia. Ma być uhonorowaniem, ale też promocją bezinteresownej i holistycznej służby względem osób chorych i cierpiących.

Uroczystość jak zawsze rozpoczęła się od Mszy św., która w tym roku została odprawiona w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. - Od pięciu lat to nasze spotkanie wokół idei Lubuskiego Samarytanina jest dla naszej diecezji chwilą, w której nie tyle mamy się licytować, kto ile uczynił, ale  przede wszystkim pokazać, że sensem miłości jest zawsze bycie dla drugiego i staranie o niego. Bóg patrząc dziś na was, przypomina nam, o jakim świecie marzy, o jakim Kościele marzy! - powiedział w homilii biskup. - Kapłan i lewita chodzili do świątyni, moglibyśmy powiedzieć do kościoła, ale to Samarytanin był Kościołem! - dodał.

Dalsze uroczystości odbyły się w Żarskim Domu Kultury. Tu były okolicznościowe przemówienia, ale także wykład ks. Tomasza Duszczaka. - Dzisiejszy temat "Ziemia lubuska bez barier" zaprasza nas wszystkich do podjęcia wyzwania: "Lubuszanie bez barier". Pewien człowiek z przypowieści nie pyta, nie prosi, nie woła: jest tu i teraz. Jego jestestwo jest powszechnie dostępne. Niech odpowiedzią na potrzeby bliźnich będą zarówno nowe projekty architektoniczne, cyfrowe, komunikacyjno-informacyjne, jak i dostępność personalna, osobowa, w której niech nie zabraknie widzenia, wzruszenia i konkretnego działania. Człowieczeństwo każdego - szczególnie tego najsłabszego, z rożnymi potrzebami - apeluje o czujną bliskość i wierną obecność - powiedział diecezjalny kapelan chorych i służby zdrowia.

Na finał wręczono statuetki w trzech kategoriach: "pracownicy służb zdrowia", "instytucje" oraz "wolontariusze".  W pierwszej kategorii doceniono dr. Jacka Mikulskiego - chirurga z zielonogórskiego szpitala, oraz Teresę Romanów - emerytowaną pielęgniarkę z Międzyrzecza. W drugiej - Hospicjum im. Lady Ryder of Warsaw z Zielonej Góry oraz Ośrodek Terapeutyczny "Profil" z Żar. Natomiast w trzeciej s. M. Elżbietę Zofię Glinkę - elżbietankę z DPS we Wschowie oraz Dawida Juszczyszyna - dyrektora Fundacji "Możesz Inaczej" w Zielonej Górze.

Elżbietanka od 1990 roku jest dyrektorem Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci we Wschowie. "Siostra M. Elżbieta mając 74 lat mogłaby już od 14 lat odpoczywać na zasłużonej emeryturze. Mimo tego nadal bezinteresownie służy osobom potrzebującym i niepełnosprawnym. I nadal z takim samym zapałem, jak 33 lata temu, walczy o godne warunki życia mieszkańców placówki" - czytamy we wniosku do nagrody. A sama siostra zapytana o nagrodę, skromnie odpowiada: - Zawsze siostrom i pracownikom świeckim chodziło, aby naszym mieszkańcom stworzyć prawdziwy dom.

Więcej w 43. numerze "Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego" na 29 października.