Colloquia o diecezji lubuskiej

Krzysztof Król

|

GOSC.PL

publikacja 27.10.2023 14:50

W Ośnie Lubuskim 27 października odbyła się XI Sesja Naukowa "Colloquia Lubuskie". Tegoroczna wpisuje się w rozpoczęcie przygotowań do Jubileuszu 900-lecia istnienia diecezji lubuskiej.

Colloquia o diecezji lubuskiej W konferencji wziął udział bp Adrian Put. Krzysztof Król /Foto Gość

Sesję naukową zorganizowała parafia pw. św. Jakuba w Ośnie Lubuskim. - Staramy się poruszać szeroko pojęte wątki wiążące się z tematem: ziemia, kraina i dziedzictwo lubuskie - wyjaśnia proboszcz ks. Piotr Grabowski.

Tym razem wygłoszono cztery referaty: "Jaksa »zwany niegdyś księciem« i Ziemia Święta", "Lebus, Górzyca, Fuerstenwalde - trzy stolice biskupstwa lubuskiego", "Średniowieczny kościół św. Mikołaja w Szczecinie w świetle badań z 2022 roku", "»Colloqia lubuskie« na drodze do poznania dziejów biskupstwa lubuskiego". Ten ostatni podjął dr Marek Golemski. - Diecezja lubuska była i jest żywą tradycją polskiej organizacji kościelnej na Ziemiach Zachodnich, a zwłaszcza w województwie lubuskim. Jej znaczenie jest ogromne - podkreśla dr Golemski.

W konferencji udział wziął bp pomocniczy Adrian Put. - Żeby zrozumieć naszą diecezję, żeby zrozumieć jej dzieje i zrozumieć jej dziedzictwo kulturowe, musimy nie tylko pamiętać o tej najnowszej historii, ale warto, byśmy się odwoływali do całego dziedzictwa ziem, które tworzą dzisiejszą diecezję zielonogórsko-gorzowską - mówił na wstępie.

Główne obchody 900. rocznicy utworzenia diecezji lubuskiej zaplanowano na 11 maja przyszłego roku. Oprócz tego zaplanowano sesje naukowe, wydarzenia kulturalne, a nawet festyny.

W tym roku przypada także 725-lecie kościoła parafialnego pw. św. Jakuba w Ośnie Lubuskim.

Konferencję honorowym patronatem objął bp Tadeusz Lityński.

Więcej w 44. numerze "Gościa Zielonogórsko-Gorzowskiego" na 5 listopada.