Wezwanie wciąż aktualne

kk

|

Gość Zielonogórsko-Gorzowski 04/2024

publikacja 25.01.2024 00:00

Chcecie odkryć krzyż, z którego Jezus miał powiedzieć do przyszłego świętego z Asyżu: „Franciszku, idź, napraw mój dom, który, jak widzisz, cały idzie w ruinę”? Gorzowska parafia ma konkretną propozycję!

	To krucyfiks pełen symboli. Na głowie Chrystusa zamiast korony cierniowej jest korona chwały. To krucyfiks pełen symboli. Na głowie Chrystusa zamiast korony cierniowej jest korona chwały.
Krzysztof Król /Foto Gość

Parafia pw. Pierwszych Męczenników zaprasza na wyjątkowe rekolekcje, które będą okazją nie tylko do odkrycia jego symboliki, ale także do własnoręcznego wykonania. Z pomysłem wyszła Ewa Szlempo, która pisze ikony i od kilku lat prowadzi warsztaty przy parafii. Ona pomoże w napisaniu własnej ikony, a posługująca tu siostra i wikariusz wprowadzą w temat. Rozważania będą szły dwutorowo. – Siostra Dalia ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi będzie opowiadała o teologii tego konkretnego krzyża, a ja skoncentruję się na obrazach biblijnych w Starym Testamencie, które są zapowiedziami krzyża. To chociażby scena, gdy Abraham idzie złożyć ofiarę z syna Izaaka – wyjaśnia ks. Barnaba Dębicki.

Krzyż z San Damiano to powszechnie znany wizerunek pełen symboli. Jego odkrywanie może stać się przestrzenią do modlitwy i medytacji. Znajdziemy w nim bowiem nie tylko symbolikę śmierci, ale też zmartwychwstania i wniebowstąpienia Jezusa. – Ikonografia chrześcijańska pokazuje za pomocą obrazu to, czego język nie jest w stanie wyrazić. Staje się miejscem formacji teologicznej. Jezus Chrystus stał się Słowem i Obrazem Boga. Ikona to Słowo Boże zapisane na drewnie za pomocą barw, kształtów i linii – wyjaśnia Ewa Szlempo. – Ikona jest modlitwą. W niej wszystko podporządkowane jest teologii i samo jej tworzenie przesycone jest symboliką. Chociażby deska, która swoją symboliką odwołuje się do rajskiego drzewa życia oraz drzewa, na którym zawisło Zbawienie świata. A często używane złoto to nie kolor, ale światło, ponieważ święta postać cała zanurzona jest w Bożej światłości – dodaje.

Rekolekcje są dla osób wierzących, które mają pragnienia napisania ikony i pogłębienia wiary. – Jeśli ktoś marzył o napisaniu własnej ikony, serdecznie zapraszamy. Nie trzeba mieć zdolności artystycznych – podkreśla gorzowianka. – A ten krzyż jest wyjątkowy, bo z niego św. Franciszek usłyszał słowa Chrystusa, aby odbudował Jego Kościół, a więc po części nawiązuje to również do naszych czasów – dodaje.

Wielkopostna propozycja

Rekolekcje rozpoczną się 17 lutego i odbywać się będą w kolejne soboty w Wieczerniku przy parafii pw. Pierwszych Polskich Męczenników w Gorzowie Wlkp. Zgłoszenia do końca stycznia pod nr.: 663 178 142.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.