Św. Józef stanął odważnie w obronie życia

Krzysztof Król

|

Gość Niedzielny

publikacja 28.01.2024 11:01

- Życie posiada nienaruszalną wartość i niepowtarzalną godność, a św. Józef stanął odważnie i dzielnie w jego obronie - przypomniał bp Tadeusz Lityński w Żaganiu.

Św. Józef stanął odważnie w obronie życia Msza św. w świątyni Poaugustiańskiego Zespołu Klasztornego. Krzysztof Król /Foto Gość

W Żaganiu 27 stycznia odbyło się diecezjalne spotkanie opłatkowe wspólnot mężczyzn! Głównym punktem spotkania była Msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia NMP pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński, który w kazaniu zacytował fragment apelu przewodniczącego KEP - abp. Stanisława Gądeckiego: "W duchu odpowiedzialności za Kościół w Polsce i za dobro naszej wspólnej Ojczyzny, wzywam wszystkich ludzi dobrej woli, by jednoznacznie opowiedzieli się za życiem". - Rządzący poprzez nową ustawę, chcą  wprowadzić prawo do zabijania człowieka z jednej strony, a z drugiej słyszymy wołanie o ratowanie życia, o szacunek dla ludzkiego życia, o walkę z grzechem aborcji ze strony środowisk pro life - mówił biskup.

- Życie posiada nienaruszalną wartość i niepowtarzalną godność, a św. Józef stanął odważnie i dzielnie w jego obronie. Ewangelia uczy nas wrażliwości na człowieka. Na każdego człowieka. Kościół broniąc prawa do życia odwołuje się do szerszej, uniwersalnej płaszczyzny, która obowiązuje wszystkich ludzi. Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka. Jest prawem najbardziej podstawowym. Bóg mówi: «Nie będziesz zabijał!» (Wj 20, 13). Przykazanie to jest zarazem fundamentalną zasadą i normą kodeksu moralności, wpisanego w sumienie każdego człowieka - dodał.

Biskup podkreślił, że Bóg w tych wymagających czasach podaje nam drogowskaz w Słowie Życia. – Jako mężczyźni tak bardzo potrzebujemy refleksji nad sobą w świetle Bożego słowa, kierownictwa duchowego, sakramentu pokuty i pojednania, aby ciągle czuwać nad swoim sercem, pielęgnować to, co mamy w sobie najbardziej wartościowe - mówił kaznodzieja.

Biskup odniósł się do opisu burzy z Ewangelii według św. Marka. - Każde nasze powołanie, nasze starania i marzenia prędzej czy później doświadczą tego stanu burzy. Ta Ewangelia ma jeszcze jeden, może niejako ukryty pod opisem burzy ważny wymiar, a jest nim posłanie - mówił bp Lityński.

- Ta Ewangelia ma jeszcze jeden, może niejako ukryty pod opisem burzy ważny wymiar – jest nim posłanie. Zanim uczniowie znaleźli się w łodzi usłyszeli: „Przeprawmy się na drugą stronę”. Już to wezwanie Jezusa musiało wzbudzić w nich lęk, ponieważ po drugiej stronie jeziora znajdowała się kraina pogan. Potrzeba dziś w tej perykopie usłyszeć, że Jezus to wezwanie kieruje również do nas: iść do świata, który staje się pogański, powiemy dzisiaj laicki, zsekularyzowany, odzierany z wartości chrześcijańskich, który deprecjonuje wartości ewangeliczne! - dodał.

Do świata jednak nie wyruszamy sami. Idzie z nami Bóg. - Tylko On może uciszyć wszelkie burze, przekroczyć nasze możliwości! - przypomniał biskup. - Apostołowie największych cudów dokonywali, gdy szli w Jego imię! Podobnie wielcy święci Kościoła. Tylko świadectwem Jego miłości możemy doświadczyć, czego On może dokonać, bo jak mówił św. Augustyn: „Bóg zawsze jest większy od problemów, które miotają człowiekiem”. Życzę mocy wiary w Chrystusa na czas współczesnych burz, które miotają naszymi łodziami i łodzią Kościoła - dodał.

Do Żagania przyjechali przedstawiciele męskich wspólnot z całej diecezji.

Drugim punktem spotkania odbył się w Żagańskim Pałacu Kultury. Tam zaplanowano konferencję red. Jacka Karnowskiego i kongres organizacyjny Bractwa św. Józefa.

 

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.