Stosunek do ludzi chorych i cierpiących jest miarą naszego człowieczeństwa

Krzysztof Król

|

Gość Niedzielny

publikacja 12.02.2024 19:48

Światowy Dzień Chorego w gorzowskim Hospicjum św. Kamila to bardzo ważne święto. Nie inaczej było w tym roku. Uroczyste obchody odbyły się 12 lutego.

Stosunek do ludzi chorych i cierpiących jest miarą naszego człowieczeństwa Na co dzień opiekę duchową w hospicjum sprawuje ks. Piotr Krysztofiak z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski. Kamil Lewera /Radio Plus

Z opiekunami, wolontariuszami tego dnia spotkał się bp Adrian Put. - Nasz stosunek do ludzi chorych i cierpiących jest miarą naszego człowieczeństwa. To nie jest nic nowego - podkreśla biskup. - To, jak potrafimy się zatroszczyć o chorych, cierpiących i najsłabszych, pokazuje, jakim jesteśmy społeczeństwem, jakim ja jestem człowiekiem - dodaje.

Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez Jana Pawła II, jest dobrą okazją, aby sobie uświadomić, że chorzy są pośród nas i zapytać samego siebie, jakim jesteśmy społeczeństwem. - Czy chcemy pomagać i potrafimy pomagać, czy tylko izolujemy chorych i jesteśmy od nich daleko? - pyta biskup. - Papież Franciszek na tegoroczny Światowy Dzień Chorego postawił nam takie pytanie, czy potrafimy tylko i wyłącznie leczyć ciało, czy też potrafimy stanąć obok człowieka i być z nim. Jednym z przejawów rozwiniętego i pięknego społeczeństwa jest to, że nie tylko potrafi leczyć i zabezpieczyć wszystko to, co jest potrzebne w opiece zdrowotnej, ale też potrafi stanąć obok chorego i być razem z nim - dodaje.

Hospicjum to placówka, która niesie pomoc nie tylko chorym, ale także ich rodzinom. - To pomoc kompleksowa, bo tutaj pracuje sztab medyczny, czyli pielęgniarki, opiekunowie medyczni, lekarze, ale także wsparcie psychologa, fizjoterapeuty i opieka duchowa - wyjaśnia Jolanta Gintowt, dyrektor hospicjum. - Gorzowskie hospicjum to ewenement w skali kraju, ponieważ mamy siedem działów i nasi podopieczni to nie tylko chorzy nowotworowi, ale także chociażby dział pobytu dziennego, gdzie mamy schorowanych pacjentów z parkinsonem czy alzheimerem - dodaje.

Przypomnijmy również, że placówce od lat działa świetlica "Jaskółka" w której podejmowane są działania na rzecz dzieci osieroconych.

Hospicjum nie tylko dba o chorych i ich rodziny, ale także inspiruje do tego innych. - Staramy się naszą pracę pokazać na zewnątrz, chociażby przez znaną akcję Pola Nadziei, korowód przedszkolaków czy zbiórki publiczne - podkreśla Tadeusz Irzykowski, prezes Stowarzyszenia "Hospicjum św. Kamila".

W ubiegłym roku gorzowskie hospicjum obchodziło 30. rocznicę powstania.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?