Pamiętają o żołnierzach wyklętych

Krzysztof Król

|

Gość Niedzielny

publikacja 01.03.2024 13:28

​W Zielonej Górze 1 marca odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wszystko rozpoczęło się od modlitwy w intencji bohaterów antykomunistycznego podziemia w zielonogórskiej konkatedrze pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Pamiętają o żołnierzach wyklętych Msza św. w zielonogórskiej konkatedrze. Krzysztof Król /Foto Gość

W homilii biskup Lityński zauważył, że przez ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zachowujemy żywą pamięć i naszą modlitwą wspieramy tych Polaków, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie chcieli dać się zniewolić sowieckiej propagandzie oraz nie porzucili nadziei na wolną i niepodległą Polskę. - Dziś przez modlitwę, a także wdzięczną pamięć wspominamy ich samotną walkę. Składamy kwiaty w wielu miejscach ich więzień i tortur na terenie całej Polski, a także naszego miasta - mówił.

- Wspominani dziś synowie i córki polskiej ziemi - żołnierze wyklęci - pragnęli lepszej rzeczywistości społecznej, gospodarczej i politycznej dla swojej umiłowanej ojczyzny, wychodzącej z dramatycznej pożogi drugiej wojny światowej. Z nadzieją oczekiwali nowego porządku, który wyrastał z marzeń  milionów Polaków oraz pięknej historii ojczyzny i jej licznych bohaterów - dodał.

Odnosząc się do dzisiejszej Ewangelii, mówiącej o dzierżawcach winnicy, w której Jezus mówi o pewnym gospodarzu, który założył winnicę. - Św. Hieronim określał tę osobę jako pater familias, czyli ojciec rodziny, chcąc w ten sposób oddać charakter bycia Boga, Jego władzy. Bóg nie zakłada winnicy dla swojego zysku, dla jakiegoś interesu, ale czyni to jako ktoś zatroskany o swoją rodzinę, bo to jej w ostateczności mają  służyć zebrane w niej owoce - mówił kaznodzieja.

- Pięknie to słowo tłumaczy także i nasze bycie zarówno we wspólnocie Kościoła, jak i ojczyzny, ponieważ Jezus wielokrotnie podkreślał, że powinniśmy stawać się na wzór Boga Ojca - dodał

Dalsza część obchodów z udziałem władz miejskich i samorządowych, służb mundurowych i harcerzy, odbyła się na pl. mjr. Adama Lazarowicza. Jak co roku nie zabrakło Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, w tym Jarosława Zasadzkiego - drużynowego 9 ZDH "Dukt-Zawisza":

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.