Nowy numer 09/2020 Archiwum
 • DNA
  25.11.2017 14:45
  Kolejne podchody... Jak tu wybielić Lutra... Nie może złe drzewo, dobrych owoców rodzić...!
  doceń 7
 • PTaraski
  25.11.2017 15:56
  Zastanawiam się, czemu GN nie pisze o doskonałym wykładzie na temat Lutra i rewolucji protestanckiej, jaki ostatnio wygłosił redaktor Lisicki z tygodnika Do Rzeczy: https://www.youtube.com/watch?v=O07FZUyTx_0

  Ani słowa też na temat dyskusji dotyczącej osoby Lutra, która odbyła się w IPNie: https://www.youtube.com/watch?v=DLMYea4OVT0

  W ciągu niecałych dwu tygodni na powiązane video było jakieś 60 000 wejść, czyli naprawdę zainteresowanie jest wielkie. Red. Lisicki napisał na ten temat ostatnio książkę, w której opiera się na materiałach źródłowych i pracach wybitnych historyków.

  Niestety po stronie "kościoła", dokładniej duchowieństwa ani prasy uważającej się za katolicką nie znajdujemy nic, co by było nawet próbą w miarę rzetelnego opisania zjawiska, o zamknięciu ust ks. Guzowi nie wspominając. A przecież katolicy powinni wiedzieć, czym różni się ich religia od protestantyzmu, kim był Luter i jakie skutki ma protestantyzm.

  To są naprawdę niesłychanie ważne, ale i bardzo i ciekawe sprawy, ze względu na protestantyzację Kościoła po SW2, pojawienie si ruchów pentakostalnych typu "Odnowa" itp.
 • Stanisław_Miłosz
  25.11.2017 15:56
  „ ... zbytniej zależności wspólnot protestanckich w pewnym okresie od władzy księcia czy państwa, wyrażającej się we wpływie na nauczanie i liturgię Kościoła.”

  http://www.pch24.pl/protestanci-w-szwecji-chca-boga-neutralnego-plciowo--szokujace-decyzje-wladz-wspolnoty,56408,i.html

  Blask ci to, czy cień? Od kogo ten przejaw zależności? Kto jest tym dzisiejszym "księciem"? A może to tylko zwykła, nieboska, głupota?
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy