Nowy numer 13/2024 Archiwum

Czy ogórek może śpiewać?

Jak odróżnić dobre bakterie od złych, czym jest kuchnia nano, czy ogórek może śpiewać, a także jakie są podobieństwa oraz różnice w budowie anatomicznej różnych gatunków zwierząt – o tych i innych rzeczach mogli się dowiedzieć 11 stycznia uczestnicy „Nocy Biologów”.

„Noc Biologów” to ogólnopolska akcja mająca na celu popularyzowanie nauk biologicznych. W tym roku odbyła się po raz drugi. W całej Polsce wzięło w niej udział 21 jednostek, w tym także Uniwersytet Zielonogórski.

Miłośnicy przyrody i nauk biologicznych mieli wyjątkową okazję wzięcia udziału w zajęciach w laboratoriach Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dziś odbyła się „Noc Biologów”, czyli ogólnopolska akcja promująca naukę wśród dzieci i młodzieży. – W zeszłym roku odbyła się po raz pierwszy i patrząc na zainteresowanie nią, wszystko wskazuje na to, że będzie kontynuowana – wyjaśnia Beata Gabryś, prodziekan ds. nauki Wydziału Nauk Biologicznych. – Dzisiaj umożliwiamy starszym dzieciom, młodzieży i dorosłym wzięcie udziału w różnych eksperymentach. Chcemy w ten sposób popularyzować nauki biologiczne. Być może w przyszłości niektóre osoby zostaną naszymi studentami, a nawet jeśli nie, to mam nadzieję, że rozbudzimy w nich zainteresowanie życiem biologicznym i przełoży się to także na poszanowanie przyrody – dodaje.

Z dziesięciorgiem uczniów na „Noc Biologów” przyszła nauczycielka przyrody Beata Stoncel ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Zielonej Górze. – Byłam w tamtym roku na „nocy Biologów” i były rewelacyjne zajęcia. W tym roku też się nie zawiodłam, bo są jeszcze lepsze. Dla moich uczniów są to bardzo ciekawe zajęcia, bo są cały czas zajęci i poznają nowe rzeczy. Taka nauka w praktyce najbardziej dzieciom odpowiada – zauważa Beata Stoncel.

W jednym z laboratoriów była akademia małych i dużych odkrywców. – Jeden z projektów nazwaliśmy: „Czy ogórek może śpiewać?”. Tworzyliśmy ogniwo galwaniczne z warzyw, m.in. ogórków kiszonych, cytryn, jabłek. Prąd z wykonanych ogniw zasilił diody i grającą pozytywkę – wyjaśnia dr Krystyna Walińska, opiekun koła naukowego biologów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy