Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pierwsze takie święto

Podczas historycznego święta 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, zgodnie z decyzją kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, utożsamiono z historycznymi poprzednikami, aż trzy pododdziały.

Najbardziej uroczystym i podniosłym momentem obchodów było utożsamienie 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich (7 bSKW), 7 dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej (7 dAKW) oraz batalionu dowodzenia Strzelców Wielkopolskich z ich historycznymi poprzednikami – pułkami i dywizjonem, które zostały odznaczone Orderami Wojennymi Virtuti Militari (OW VM). Dla pododdziałów dziedziczących i kultywujących tradycje historyczne jest to najwyższy akt świadczący o ciągłości nie tylko samego Orderu, ale także o więzach pomiędzy minionymi i współczesnymi pokoleniami żołnierskimi. Uroczystego przepięcia replik Orderów Wojennych Virtuti Militari dokonał, w imieniu Kapituły Orderu, generał dywizji Janusz Adamczak oraz dowódca Wielkopolskiej Brygady generał brygady Rajmund T. Andrzejczak. Przed chwilą wszyscy byliśmy świadkami przekazania najcenniejszych atrybutów, barw i symboli Oręża Polskiego dla pododdziałów Brygady. Tym, którzy dziś byli świadkami przekazania sztandarów i wstęg najwyższego wojskowego odznaczenia Virtuti Militari dla moich pododdziałów, ze spokojem mogę powiedzieć, że są w bardzo dobrych rękachpowiedział dowódca Wielkopolskiej Brygady.

Specjalnie na tę okazję Pierwsze takie święto   Święto 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu St. szer. Łukasz Kermel 7 bSKW oraz 7 dAKW ufundowały repliki sztandarów historycznych, na które przepięte zostały repliki Orderów. Niesamowite wrażenie robił fakt, że aż trzy podpodziały jednej brygady zostały utożsamione tego samego dnia. Kapituła Orderu Wojennego Virtuti Militari podjęła decyzję o utożsamienia po wnikliwym sprawdzeniu, czy pododdziały są godne dostąpienia tego aktu. Zarówno dowództwo, jak i żołnierze wszystkich szczebli wyróżniają się szeroką wiedzą historyczną, dużą świadomością obywatelską, wartościami patriotycznymi i wzorową wojskową postawą – to jeden z argumentów, który przytoczyli członkowie Kapituły OW VM.

To nie jedyna podniosła chwila w czasie święta. Kompania rozpoznawcza, której żołnierze ostatnimi czasy odnosili spore sukcesy podczas rywalizacji na szczeblu Wojsk Lądowych, doczekała się przyjęcia tradycji 17 pułku Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego oraz przejęła nazwę Ułanów Wielkopolskich. Kompania otrzymała także proporzec rozpoznawczy, który wręczył im 96-letni podpułkownik Zbigniew Makowiecki, kawalerzysta z czasów II Rzeczypospolitej, który na uroczystość przybył aż z Londynu.

Pierwsze takie święto   Święto 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu St. szer. Łukasz Kermel Święto było okazją do podziękowania żołnierzom za codzienny trud oraz wkład w ich służbę. Wśród wyróżnień znalazły się: tytuł honorowy zasłużony żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej z odznaka w III stopniu, pismo pochwalne ze zdjęciem na tle sztandaru 17 WBZ, odznaki pamiątkowe oraz dyplomy uznania. Trzech oficerów: major Zbigniew Siwek, rotmistrzowie Damian Kidawa oraz Daniel Mysliński, zgodnie z decyzją Zebrania Oficerów 17 WBZ otrzymali szable oficerskie wzór 21/22. Szablę otrzymał także generał brygady Rajmund T. Andrzejczak, który nie spodziewał się takiego wyróżnienia.

Ważną chwilą było odczytanie apelu poległych oraz oddanie salwy honorowej, a także trzykrotny salut artyleryjski oddany na cześć wszystkich poległych z Wielkopolskiej Brygady. Był to moment wzruszający szczególnie dla rodzin poległych w Afganistanie żołnierzy, którzy przybyli do Międzyrzecza, aby wspólnie uczestniczyć w święcie.

W dniu święta słowa podz Pierwsze takie święto   Święto 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu St. szer. Łukasz Kermel iękowania i uznania kieruję do wszystkich oficerów, podoficerów, ułanów, strzelców i artylerzystów konnych, do wszystkich żołnierzy i pracowników cywilnych Jednostki za wasz wysiłek i nienaganną postawę. Dziękuję przełożonym, kolegom, instytucjom i urzędom, które z nami współpracują i pomagają. Dziękuję wszystkim życzliwym sprawom naszej Brygady, dziękuję zwłaszcza za te najdrobniejsze gesty, słowa. Są zawsze oczekiwane i zauważane. Najcieplejsze ze swoich podziękowań kieruję do naszych Rodzin, bez których to cierpliwości, wytrwałości i poświęcenia nasz ogromny sukces nie był by możliwy. Ten dzień dedykuje w imieniu całej 17WBZ - właśnie naszym Rodzinompowiedział na zakończenie uroczystości dowódca.  

 

Pierwsze takie święto   Święto 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu St. szer. Łukasz Kermel

W godzinach popołudniowych żołnierze wraz z rodzinami bawili się na wspólnym festynie, gdzie czekała na nich moc atrakcji. Były pokazy ratownictwa medycznego, akcja gaśnicza straży pożarnej, a także występy artystyczne. Najmłodsi mogli spróbować swoich sił, pokonując ścieżkę saperską, sprawdzić celne oko na trenażerach czy zmierzyć się z żołnierzami podczas wspólnego biegu ulicami Międzyrzecza.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy