Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Pielgrzymka tuż-tuż

Ta wędrówka może zmienić na zawsze twoje życie. Zaryzykujesz?

„Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” - ten biblijny fragment jest hasłem tegorocznego pielgrzymowania na Jasną Górę.

Wkrótce wyruszy Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Pątnicy wędrują na Jasną Górę z trzech głównych rejonów - gorzowskiego, zielonogórskiego i głogowskiego. Gorzów Wlkp. - od 31 lipca do 12 sierpnia; Głogów - od 2 do 12 sierpnia; Zielona Góra - od 2 do 12 sierpnia. Pielgrzymi wyruszają nie tylko z tych trzech miast. Więcej informacji należy szukać na plakatach w parafii.

Jedynymi ograniczeniami dla pielgrzymowania są zdrowie i czas. - To wysiłek, a droga na Jasną Górę zajmuje kilkanaście dni. Trzeba więc mieć w zanadrzu i trochę siły, i wolnego czasu. Pielgrzymi są w różnym wieku. Przeważa młodzież, ale nie brakuje osób starszych, całych rodzin z dziećmi. Z podziwem patrzę, jak wielu starszych dzielnie maszeruje - mówi ks. Andrzej Wręczycki, przewodnik gorzowskiej pielgrzymki.

To ostatni dzwonek, aby trochę kondycyjnie przygotować się do pielgrzymki. - Obowiązkowy codzienny dłuższy spacer, żeby rozchodzić buty. Nikomu nie radzę wyruszyć w nowych butach prosto ze sklepu. Warto pomyśleć o wygodnym stroju do marszu. Nie wiemy, co nas czeka: słońce czy deszcz. Trzeba być gotowym na jedno i drugie. Śpiwór i karimata to też nieodzowny ekwipunek pielgrzyma - tłumaczy gorzowski przewodnik.

- Śpimy w najczęściej w szkołach, salach ludowych. Kubek i łyżka też się przydadzą, bo codziennie mamy ciepły posiłek, oczywiście także i śniadanie i kolację. Człowiek to dusza i ciało - trzeba zadbać o jedno i drugie także w przygotowaniach - dodaje.

Kondycja, obuwie czy śpiwór są ważne, ale to nie wszystko. - Aby dobrze przygotować się do pielgrzymki, trzeba najpierw pomyśleć, po co chcę iść. Pątnicy idą, modląc się w konkretnych intencjach: dziękują za zdaną maturę, za dostanie się na wymarzony kierunek studiów, proszą o nawrócenie swoich bliskich, o zdrowie i w wielu, wielu innych sprawach - wyjaśnia ks. Wręczycki. - To najważniejsze przygotowanie, bo pielgrzymka to nie rajd. Najważniejsze pielgrzymowanie dokonuje się w głębi serca. Codzienna Eucharystia, sakrament pokuty, osobista i wspólnotowa modlitwa to najważniejsze etapy pielgrzymki.

Bogatym źródłem informacji o pielgrzymce są pielgrzymkowe strony internetowe: www.pielgrzymka.gorzow.com.pl, www.pielgrzymka.glogow.pl, www.pielgrzymka.zgora.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy