Nowy numer 13/2024 Archiwum

Tego nie może zabraknąć!

Nie wiesz co jeszcze przygotować na Wigilię? Zainspiruj się przepisami Poleszuków, Lwowiaków, Dąbrowszczan i Wilniuków.

Kutia (Lwów)

Składniki:

szklanka łuskanej pszenicy, 0,5 szklanki płynnego miodu, szklanka maku, 50 g rodzynek, 50 g orzechów włoskich, 50 g fig, 50 g migdałów, 2 łyżki przesmażonej skórki pomarańczowej

Przygotowanie:

Pszenicę przebieramy, płuczemy i gotujemy na miękko kilka razy, zmieniając wodę (pszenica nie powinna być rozgotowana). Osączamy na sicie i studzimy. Mak dokładnie płuczemy na sicie, sparzamy wrzątkiem, a następnie zalewamy niewielką ilością wody i gotujemy na bardzo małym ogniu do miękkości (aż ziarenka będzie można rozetrzeć w palcach). Ugotowany mak dwukrotnie mielimy w maszynce do mięsa. Rodzynki moczymy kilka minut w gorącej wodzie, odcedzamy. Figi, orzechy włoskie i migdały (sparzone i obrane ze skórki) drobno siekamy. Mak mieszamy z miodem, bakaliami i skórką pomarańczową. Dodajemy pszenicę, mieszamy. Przekładamy do salaterki i wkładamy do lodówki. Kutię podajemy dobrze schłodzoną.

Jeśli kutia wydaje się mało słodka, możemy dodać więcej miodu lub osłodzić cukrem. Można też dodać do kutii odrobinę rumu lub kilka kropel olejku rumowego (lub migdałowego).

 

Kompot wigilijny (Polesie)

Składniki: 10 dag suszonych śliwek, 2-3 litry wody, 4 jabłka (szara reneta), 1 cytryna, gruszki z kompotu pasteryzowanego (lub banany i pomarańcze w okresie teraźniejszym) 30 dag cukru.

Przygotowanie:

Suszone jabłka, gruszki, śliwki, po umyciu namaczamy na kilka godzin, inne owoce surowe obieramy. Gotujemy wodę z cukrem. Wkładamy połówki jabłek, a potem dodajemy namoczony susz. Gotujemy i do gorącego kompotu wkładamy pokrojone inne owoce np. cytryny oraz gruszki z kompotu pasteryzowanego.

 

Zupa rybna (Dąbrówka Wlkp.)

Składniki: głowy ryb, włoszczyzna: marchewka, pietruszka, seler, por, sól, ziele angielskie, pieprz, listek laurowy

Przygotowanie:

Gotujemy na małym ogniu do miękkości warzywa. Przecedzamy wywar, natomiast warzywa kroimy w kostkę i dodajemy do wywaru, głowy ryb obieramy z mięsa i również dodajemy je do wywaru, następnie zaciągamy lekko zaklepką z mąki i na koniec dodajemy śmietanę, posypujemy zieloną pietruszką.

 

Makowiki, pierogi wileńskie (Wilno)

Składniki: ciasto drożdżowe

Nadzienie: mak, dowolne bakalie, cukier, miód, białko

Przygotowanie:

Gdy ciasto rośnie, przygotowujemy farsze: mak mielimy i mieszamy z bakaliami, cukrem i ubitym białkiem jajka. Kiedy już ciasto jest wyrośnięte i gotowe do użycia, rozwałkujemy je niezbyt grubo ani niezbyt cienko i kroimy najpierw w pasy, a potem w poprzek tak, żeby wyszły kwadraty mniej więcej o boku 5x5 cm. Na kazdą porcję ciasta nakładamy farsz, zaklejamy i odkładamy na bok. Po zużyciu każdej porcji ciasta smażymy pierogi na dość dużej ilości tłuszczu. Nie musi to być smażenie na tłuszczu głębokim. Pierogi nie mają w tłuszczu pływać, tylko po prostu obsmażać się w dość dużej jego ilości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy