Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pisał, że do nieba nie trzeba się spieszyć...

Zmarł ks. Marek Grewling - duszpasterz i poeta.

Jak poinformowała parafia pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., zmarł w wieku 52 lat zmarł, tamtejszy wikariusz, ks. Marek Grewling.

Urodził się 27 października 1963 roku w Gorzowie Wlkp. Najpierw skończył Liceum Ogólnokształcące w Kostrzynie, a potem wybrał kierunek historyczny na Studium Nauczycielskie w Gorzowie.

Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1990 roku. Był duszpasterzem w Babimoście, Świebodzinie, Radwanicach, Gorzowie Wlkp., Santoku,Strzelcach Krajeńskich, Nowym Miasteczku, Sulęcinie. Od ubiegłego roku był wikariuszem parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp.

Jak czytamy w Słowniku Twórców Kultury na stronie internetowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Wlkp., pisanie wierszy rozpoczął w połowie lat 80-tych: „Z II Festiwalu Twórczości Maryjnej, który odbył się w maju 1995 r. w Great Meadows New Jersey, przywiózł dyplom z błogosławieństwem Ojca Św. W latach 1991-1996 redagował dział dla dzieci w wydawanych w Gorzowie »Aspektach« oraz przez rok dodatek dla dzieci w ogólnopolskim tygodniku »Niedziela« ”.

Ks. Marek Grewling od 2003 roku był członkiem Związku Literatów Polskich. Wydał m.in. książkę dla dzieci „Bajeczki z niebieskiej książeczki” oraz tomiki „Przepraszam za ten pseudonim”, „Do nieba nie trzeba się spieszyć” oraz „... i wtedy przyszedł kusiciel".

O swoich wierszach ks. Marek napisał: „To próba uporządkowania chaosu i odnalezienia swojego miejsca w życiu, które jest sumą zbiegu przypadków. Adresatem zaś jest człowiek, który tak jak ja stawia pytania ważne i próbuje na nie odpowiedzieć. Piszę do niego, aby z pokorą przyjmował lekcję od czasu i rozumnie wykorzystał ją dla własnego pożytku, by zdarzenia nie były dla niego zaskoczeniem”.

Oto jeden z wierszy ks. Marka Grewlinga:

Nadzieja na Boga który

jednak jest

gryzie delikatnie

jak stary

wierny pies

bez zadrapań i bólu

dziękować Bogu

za instynkt.  

Tak o tym wierszu napisała Krystyna Kamińska w Słowniku Twórców Kultury: „Takiego argumentu na istnienie Boga nie da się podważyć. Ta pewność istnienia Boga daje całemu tomowi wierszy metafizyczny spokój, którym poeta chce podzielić się z czytelnikami, co wyznał w swoim credo”.  

Jak poinformowała parafia uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w kościele pw. Chrystusa Króla 22 lipca o 10.00. O 11.00 zostanie odprawiona Msza Święta pogrzebowa, a bezpośrednio po niej ok. 12.30 wyruszy kondukt pogrzebowy od Starej Bramy cmentarza przy ul. Żwirowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy