• facebook
 • rss
 • 11 listopada w Zielonej Górze

  Ks. Witold Lesner

  dodane 11.11.2012 22:06

  Msza św. i uroczysty apel odbywający się według ceremoniału wojskowego złożyły się na uroczystość patriotyczną 94. rocznicy odzyskania niepodległości.

  W Zielonej Górze modlitwie w intencji Polski, wszystkich Polaków, ale i o radość nieba dla tych, którzy oddali życie w służbie Ojczyzny przewodził biskup pomocniczy Tadeusz Lityński. – Dobrze, że tu dziś jesteśmy. Znaczy to, że nie przechodzimy obojętnie obok tych, którzy służyli ofiarnie naszej Ojczyźnie. Patriotyzm, czyli umiłowanie ojczyzny ziemskiej, jest cechą mówiącą o jakości ludzkiego życia, świadczącą również o jakości samego człowieka, mówiącą o jego świętości – mówił podczas kazania bp. Tadeusz Lityński. – Niestety w ostatnim czasie z przykrością trzeba stwierdzić, że ideał życia osobistego i społecznego przestał być ideałem popularnym. Wiele środowisk wręcz neguje potrzebę patriotyzmu. A tymczasem kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, wielokrotnie powtarzał, że patriotyzm, praca i ofiara dla Ojczyzny i rodaków jest powinnością każdego z nas. Powinnością moralną – dodał biskup.

  Modlitwie w kościele Najświętszego Zbawiciela przewodniczył bp Tadeusz Lityński   Święto Odzyskania Niepodległości
  Modlitwie w kościele Najświętszego Zbawiciela przewodniczył bp Tadeusz Lityński
  Józef Lesner
  Po Mszy św. uczestnicy narodowych obchodów przemaszerowali na plac Bohaterów. Wzięło w nim udział wiele pocztów sztandarowych oraz przedstawicieli szkół, służb mundurowych, związków kombatantów i harcerzy. – Cieszymy się dziś wolną Polską. Nasze dzieci uczą się codziennie języka polskiego, a my w naszym języku w sposób wolny możemy wypowiadać się pozytywnie lub negatywnie na wszystkie tematy. W telewizji, w bibliotekach, w kościołach różnych wyznań również słyszymy naszą ojczystą mowę. To m.in. jest owocem odzyskania niepodległości – mówił w przemówieniu prezydent miasta Janusz Kubicki. – Naszym przodkom oddajmy za to hołd. Od nich możemy i powinniśmy się uczyć, jak patriotą być w dzisiejszej Polsce.

  Apel pamięci, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów złożyły się na obchody. Uroczystość stała się także okazją do odznaczenia, na wniosek prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego, kaprala Michała Bujaka Gwiazdą Afganistanu "za nienaganną służbę w polskich kontyngentach poza granicami państwa". Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego przygotowała natomiast inscenizację przybliżającą zryw narodu polskiego ku wolności, wywalczonej ostatecznie po 123 latach zaborów. 

  Pomimo siąpiącego deszczu w obchodach wzięło udział, obok dorosłych, sporo młodych rodzin z dziećmi   Święto Odzyskania Niepodległości
  Pomimo siąpiącego deszczu w obchodach wzięło udział, obok dorosłych, sporo młodych rodzin z dziećmi
  ks. Witold Lesner/GN
  Pomimo lekko padającego deszczu w uroczystym apelu wzięło udział sporo młodych rodzin z małymi dziećmi. – Jesteśmy tutaj całą rodziną, ponieważ to ważny dzień dla Polski. Jako chrześcijanie modlimy się na naszą Ojczyznę i staramy się być dobrymi obywatelami. Chcemy, aby nasze dzieci również ceniły to, co kryje się pod nazwą Polska – mówi Piotr Zwiejka, który wraz z żoną Anną i dwójką dzieci brał udział w rocznicowych obchodach. – Nasi synek i córka są jeszcze mali i pewnie za dużo nie rozumieją, ale chcemy, aby wyrastały w patriotycznej atmosferze. By słyszały hymn, miały flagę... Według mnie prawdą jest, że patriotyzm "wysysa się z mlekiem matki" i postawy ojca, więc staramy się to robić – uśmiecha się zielonogórzanin.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół