• facebook
 • rss
 • Pielgrzymujmy do Międzyrzecza

  Krzysztof Król

  dodane 13.11.2012 23:21

  13 listopada biskup diecezjalny Stefan Regmunt wydał dekret, który podniósł kościół parafialny pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu do rangi sanktuarium.

  „Mając na uwadze liczne prośby kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich, uwzględniając żywy kult Pięciu Braci Międzyrzeckich, jak również wzrastającą liczbę pielgrzymów, niniejszym dekretem – stosownie do przepisu kanonu 1230 Kodeksu Prawa Kanonicznego – ustanawiam kościół pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu sanktuarium” – czytamy w dekrecie.

  Zadaniem sanktuarium będzie przede wszystkim szerzenia kultu Pierwszych Męczenników Polski i zapewnienie pielgrzymom przybywającym do niego dostępu do obfitszych środków zbawienia „poprzez głoszenie słowa Bożego i odpowiednie ożywianie życia liturgicznego, zwłaszcza sprawowanie Eucharystii i udzielanie sakramentu pokuty oraz przez kultywowanie zatwierdzonych form pobożności ludowej”.

  Kustoszem sanktuarium będzie każdorazowy proboszcz parafii. Obecnie jest nim ks. Marek Rogeński.

  Przygotowania do uroczystości rozpoczęły się już w nocy 10 listopada. W kościele we wsi Święty Wojciech odbyło się nabożeństwo, a po nim procesja z relikwiami Męczenników do sanktuarium, gdzie o północy wierni uczestniczyli we Mszy św. 11 listopada wierni uczestniczyli we Mszach św. ze specjalnymi naukami ks. dr. Grzegorza Cyrana, a dzień później mogli zobaczyć prezentację „Z Męczennikami w Roku Wiary” oraz uczestniczyć w czuwaniu „Z Katechizmem w Roku Wiary”.

  13 listopada, w święto Pierwszych Męczenników Polski, uroczystej Mszy św. odpustowej przewodniczył bp Tadeusz Lityński. W trakcie liturgii biskup poświęcił nowy ołtarz. – Dzisiaj świętujemy ustanowienia sanktuarium, czyli miejsca, które zamienia się w źródło łaski dla parafian, mieszkańców Międzyrzecza, okolicznych parafii, ale także dla wszystkich pielgrzymów – mówił bp Lityński.

  Parafię od początku prowadzą księża pallotyni. – Bracia Męczennicy są tymi, którzy przed wiekami zaświadczyli o prawdzie Ewangelii, dając nam wspaniały przykład wiary. Jako wspólnota pallotyńska, której została powierzona opieka nad nowym sanktuarium, jesteśmy dziś podwójnie wdzięczni i szczęśliwi – mówił ks. Adrian Galbas, przełożony Prowincji Zwiastowania Pańskiego.

  W uroczystości wzięli udział kapłani z całej diecezji, alumni z Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu, parafianie i wielu pielgrzymów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół