• facebook
 • rss
 • Spektakle o miłości i rodzinie

  Krzysztof Król

  dodane 14.12.2012 16:44

  W IV Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie Wlkp. 14 grudnia odbył się V Konkurs Teatralny Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych pt. „Miłość, Małżeństwo, Rodzina. Jak to jest i jak się zaczyna?”.

  W auli IV LO wystąpili aktorzy z sześciu szkół: I Liceum Ogólnokształcącego, III Liceum Ogólnokształcącego, IV Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Elektrycznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych. - Miłość jest pojęciem złożonym i wieloznacznym, w jej definicji zawrzeć można troskę, opiekę, przyjaźń, dobroć, zaufanie, zaangażowanie, pożądanie i wiele innych. Miłość między dwojgiem ludzi: kobietą i mężczyzną może być czymś pięknym i wyjątkowym na każdym jej etapie: wtedy gdy się rodzi i dojrzewa, gdy zauroczenie przeradza się w zaangażowanie, by w pełni wyrazić się w małżeństwie i rodzicielstwie - mówi o celach konkursu Iwona Filon-Król ze Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna i kontynuuje: - Miłość nie jest dla młodych ludzi uczuciem obcym. To temat wielu setek wierszy, bajek, opowiadań, historii, scenariuszy filmowych. Setek historii, w których pary wyznają sobie uczucie, by zakończyć się happy endem oraz pięknym „i żyli długo i szczęśliwie”. Ale czym jest ten happy end naprawdę? Konsekwencją miłości jest małżeństwo i rodzina. W małżeństwie tworzy się trwała więź między dwojgiem ludzi, dokonuje się dawanie i przyjmowanie miłości, powstaje bliskość seksualna wyrażająca się oddaniem, czułością, opiekuńczością i zaangażowaniem. Ze szczególnej więzi małżonków powstaje nowe życie, kształtuje się rodzina. Rodzina, która jest optymalnym środowiskiem rozwoju dla dzieci i młodzieży by wzrastały w miłości i do miłości. Miłości pięknej, dojrzałej i odpowiedzialnej za drugiego człowieka.

  Występy młodzieży oceniało jury w składzie: Bożena Pomykała-Kukorowska – aktorka Teatru im. J. Osterwy, Jolanta Szeliga-Bujak – reżyser Teatru „Maski i Twarze”, Monika Józwa z Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp., a także Iwona Filon-Król ze Stowarzyszenia im. Brata Krystyna. - W wielu młodzieżowych gazetach i programach telewizyjnych propagowana jest miłość dyskotekowa: tania, szybka, bez zobowiązań, dająca przyjemność zmysłową, a nie rodząca trwałego uczucia, więzi. A przecież największym pragnieniem człowieka jest kochać i być kochanym. Młodzi ludzie mogą bardzo dużo powiedzieć o miłości. I chcieliśmy, żeby opowiedzieli nam o miłości prawdziwej, niekiedy trudnej, pełnej zmagań i cierpienia, ale pięknej i  odpowiedzialnej - tłumaczy I. Filon-Król.

  Najlepsze przedstawienie to „Pąsowa sukienka” zaprezentowane przez uczniów IV LO. Drugie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Elektrycznych z przedstawieniem: „Wiara i nadzieja”, a trzecie młodzież z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z prezentacją „Bo to jest moja prawdziwa rodzina”.

  – Dziękujemy wszystkim uczniom, opiekunom, nauczycielom i dyrektorom szkół zaangażowanym w przedsięwzięcie – mówi Iwona Filon-Król/

  Wręczenie nagród odbędzie się 18 grudnia o godz. 10.30 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wlkp.

  Przegląd odbył się pod hasłem: „Miłość, Małżeństwo, Rodzina. Jak to jest i jak się zaczyna?”   V Konkurs Teatralny Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych
  Przegląd odbył się pod hasłem: „Miłość, Małżeństwo, Rodzina. Jak to jest i jak się zaczyna?”
  Iwona Filon-Król / GN

  Konkurs zrealizowano  w ramach X Miejskiej Kampanii Edukacyjno – Informacyjnej „Obudź się! – 2012”  sfinansowany ze środków Miasta Gorzowa Wlkp. i Stowarzyszenia im. Brata Krystyna.

  Przegląd odbył się pod hasłem: „Miłość, Małżeństwo, Rodzina. Jak to jest i jak się zaczyna?”   V Konkurs Teatralny Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych
  Przegląd odbył się pod hasłem: „Miłość, Małżeństwo, Rodzina. Jak to jest i jak się zaczyna?”
  Iwona Filon-Król / GN

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół