• facebook
 • rss
 • Śpiewajmy przy wigilijnych stołach

  Krzysztof Król

  dodane 15.12.2012 22:32

  Dziś w sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze odbyły się eliminacje regionalne do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Kazimierza Szwarlika. Najlepsi wykonawcy pojadą na finał do Będzina.

  Festiwal, który ma swój finał w Będzinie odbywa się już po raz dziewiętnasty.

  - Ideą festiwalu jest kultywowanie tej pięknej polskiej tradycji śpiewania kolęd. Niestety wiele tych utworów zanika i jest wypieranych przez współczesną twórczość "około świąteczną". Na szczęście są takie festiwal jak ten - mówi Wiktor Sędziński z Regionalnego Centrum Kultury i Animacji w Zielonej Górze. - W festiwalu wzięło udział ok. 350 wykonawców. Najmłodsi mieli kilka lat, a najstarsi ponad 80 lat. Takich przeglądów rejonowych w Polsce odbywa się ponad trzydzieści. To jest jeden z największych. W finale w Będzinie spotyka się 150 podmiotów wykonawczych - dodaje.

  Jury w składzie: Eugeniusz Olejniczak, Krzysztof Mroziński, Zdzisław Babiarski podczas koncertu kwalifikacyjnego, w którym wysłuchało 55 podmiotów wykonawczych, postanowiło przyznać nominacje do finału w Będzinie następującym wykonawcom: grupie wokalnej „Drewno” z Zielonej Góry, Chórowi „Bel Canto” z Gimnazjum nr 6 w Zielonej Górze, solistom Zuzannie Jurkiewicz oraz Szymonowi Rzeszowskiemu z Klubu 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu oraz Tercetowi wokalnemu z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Jasieniu.

  Ponadto wyróżnienia otrzymali: Olena Kowalczyk z Zespołu Szkół w Przewozie, Maja Kowalska z Młodzieżowego Dom Kultury w Żarach, Julita Łabuda z Klubu 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, Aneta Karolonek z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Jasieniu, Sara Zimny z Publicznego Gimnazjum w Strzelcach Krajeńskich i Międzyparafialny chór "Adoramus” ze Świebodzina.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół