• facebook
 • rss
 • Piękno wyrażone w dźwiękach

  Krzysztof Król

  dodane 19.01.2013 23:44

  „Ave Maria”, „Herod zabija dzieci”, czy operowa aria „Me serce otwiera się na dźwięk twego głosu” – te utwory, a także wiele kolęd mieli okazję usłyszeć głogowianie. 19 stycznia w kościele NMP Królowej Polski w Głogowie odbył się noworoczny koncert.

  – Dzisiejsza gala jest kontynuacją tego, co zostało rozpoczęta kilka lat temu i na trwałe wpisało się w kalendarz wydarzeń kulturalnych naszego regionu. Życzę państwu, aby wraz z dźwiękami płynącymi od filharmoników i znakomitych artystów te melodie podążały za państwem przez cały rok – mówił na początku koncertu Antoni Kramarzewski, dyrektor pracowniczy KGHM Polska Miedź S.A. Oddział Huta Miedzi „Głogów”.

  W koncercie wziął udział bp Tadeusz Lityński, który na początku koncertu przytoczył słowa bł. Jana Pawła II do twórców kultury i artystów wypowiedziane w 13 czerwca 1987 roku w Warszawie. „Waszym powołaniem, drodzy Państwo, jest piękno. Tworzyć przedmioty piękne. Wywoływać piękno w wielorakiej materii ludzkiej twórczości: w materii słów i dźwięków, w materii barw i tonów, w materii rzeźbiarskich czy architektonicznych brył, w materii gestów, którymi wyraża się i przemawia to najszczególniejsze tworzywo świata widzialnego, jakim jest ludzkie ciało” – zacytował na początku koncertu bp Lityński i dodał: – Życzę wszystkim uczestnikom koncertu i wszystkim artystom, aby ten rok 2013 był takim doświadczeniem piękna i miłości.

  Na noworoczną galę mieszkańców Głogowa zaprosił KGHM. Przed głogowską publicznością wystąpili artyści polskiej i międzynarodowej sceny operowej: Joanna Woś (sopran), Irina Zhytynska (mezzosopran) i Mikołaj Zalasiński (baryton), oraz wokalista grupy Bracia, Piotr Cugowski i solistka teatru Buffo, Natalia Krakowiak. Artystom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, którą poprowadził Janusz Stokłosa. Chór to jedna z najważniejszych wizytówek kultury zagłębia miedziowego. Powstał w 1980 r., a od roku 1985 opiekę nad zespołem przejęły ZG Lubin. Zespół liczy około 50 członków i są to głównie aktualni, bądź byli pracownicy oddziałów Polskiej Miedzi.

  Galę poprowadziła dziennikarka i prezenterka telewizyjna Jolanta Fajkowska.

  Koncert odbył się pod patronatem bp Stefan Regmunta.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół