• facebook
 • rss
 • Z Biblią w Roku Wiary

  ks. Witold Lesner

  dodane 06.02.2013 22:37

  W parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze w każdą środę wieczorem czytają Pismo Święte.

  - To nasz pomysł na Rok Wiary - mówi ks. Marcin Muszyński, wikariusz parafii, który jest inicjatorem spotkań. - Każdy codziennie w domu czyta po jednym rozdziale Ewangelii wg św. Marka, a tu na spotkaniach w salce mamy wprowadzenie w sprawy związane z Pismem św., poznajemy sposoby modlitewnego czytania oraz jest czas na wyjaśnianie trudnych fragmentów - dodaje kapłan.

  Środowy wieczór 6 lutego. Sala w podziemiu kościoła. Kilkadziesiąt osób z Pismem św., notatnikiem i długopisem, a niektórzy nawet z dyktafonem. Wspólna modlitwa na rozpoczęcie, a później krótkie wprowadzenie w temat. - Dzisiaj będziemy mówić o językach i wydaniach Biblii. Podstawowymi językami Pisma świętego są grecki, hebrajski i aramejski. Podstawowym greckim tłumaczeniem jest Septuaginta, który przetłumaczony został dla Żydów mieszkających w diasporze, poza Ziemią Świętą. Z czasem zapomnieli oni języka hebrajskiego, więc, według tradycji, 70 mężów dokonało przekładu na grekę. Natomiast św. Hieronim to wydanie później przetłumaczył na łacinę. To wydanie nazywamy Wulgatą - wyjaśnia dzieje tłumaczeń Pisma św. Pismo św. na spotkaniach czyta się stojąc. - To wyraz szacunku dla Boga i Jego słowa - wyjaśnia ks. Marcin Muszyński   Biblia w Roku Wiary
  Pismo św. na spotkaniach czyta się stojąc. - To wyraz szacunku dla Boga i Jego słowa - wyjaśnia ks. Marcin Muszyński
  ks. Witold Lesner/GN
  ks. Marcin Muszyński. - Pamiętajmy, że Pismo święte jest księgą świętą, więc niech za każdym razem naszemu czytaniu towarzyszy modlitwa. Prośmy Ducha Świętego, aby oświecił nasz umysł i serce, dał łaskę głębszego zrozumienia Bożych słów i zawartych w nich tajemnic - zachęca ksiądz.

  Jedną z osób biorących udział w spotkaniu biblijnym była Wanda Sterna. - Jestem tutaj, bo chcę pogłębić moje rozumienie Pisma św. Jestem w Odnowie w Duchu Świętym i regularnie je czytam, ale wciąż wiele fragmentów nie rozumiem - mówi parafianka. - Słuchając kazań różnych księży widzę jak głęboką księgą jest Pismo św. i to mnie zmobilizowało, by przyjść - dodaje Wanda Sterna.

  - Nasze spotkania biblijne odbywają się co środę o godz. 19.00 i są otwarte dla wszystkich chętnych. Zapraszam - zachęca ks. Marcin Muszyński.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół