• facebook
 • rss
 • Tropy historii odkryte w Gorzowie

  ks. Witold Lesner

  dodane 05.06.2013 22:40

  W Domu Biskupów w Gorzowie Wlkp. przy ul. 30 stycznia 1 otwarto 4 czerwca stałą ekspozycję „Administracja kościelna na Ziemiach Zachodnich po II wojnie światowej”.

  Wystawę tworzą dziesiątki zdjęć, dokumentów, map i eksponatów, które ukazują początki organizacji kościoła rzymsko-katolickiego na terenie tzw. Ziem Odzyskanych, czyli terenów, które po 1945 roku znalazły się w granicach Polski kosztem Niemiec.

  - Potrzeba utrwalenia w naszej lubuskiej społeczności, a zwłaszcza przybliżenia młodemu pokoleniu, wiedzy o historii tworzenia się administracji kościelnej na Ziemiach Zachodnich po II wojnie światowej, o życiu kościoła katolickiego, wybitnych osobistościach hierarchii kościelnej i laikatu, wydarzeniach o znaczeniu wybitnym dla historii regionu pogranicza polsko-niemieckiego, to dzisiejsza nasza powinność - powiedział ks. prał. Włodzimierz Lange, przewodniczący komisji powołanej przez bp. Stefana Regmunta do zorganizowania ekspozycji. - Obowiązkiem naszym jest udokumentować i przekazać naszym spadkobiercom to wszystkio, co jest wartością wynikającą z wiary, wartością miejsca i wartością czasu - wyjaśnił kapłan.

  Podczas uroczystości otwarcia biskup diecezjalny zaznaczył, że obecna wystawa jest jedynie początkiem prac historyków. - Ta ekspozycja jest zaledwie początkiem, ponieważ z czasem będzie się rozrastać. Cieszę się, że dzisiaj stawiamy pierwszą cegiełkę w tej działalności społecznej i religijnej. Chcemy, aby ten dom żył, aby miał też konkretny wkład w kulturę i religijność miasta i regionu. Budynek Biskupów Gorzowskich pełnił różne funkcje. Mieszkali tu biskupi, tutaj była kuria i sąd biskupi. Natomiast teraz chcemy udostępnić ten dom społeczeństwu, by szerzyć kulturę chrześcijańską i prowadzić działalność edukacyjną - zadeklarował bp S. Regmunt.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół