• facebook
 • rss
 • 70. rocznica zbrodni wołyńskiej

  ks. Witold Lesner

  dodane 13.07.2013 23:36

  Modlitwie za ofiary mordów, dokonanych przez skrajnych nacjonalistów ukraińskich w latach 1943-1945, na cmentarzu komunalnym w Zielonej Górze 11 lipca przewodniczył bp Paweł Socha.

  Uczestnicy obchodów kwiaty złożyli pod obeliskiem upamiętniającym ofiary mordów   Rocznica zbrodni wołyńskiej
  Uczestnicy obchodów kwiaty złożyli pod obeliskiem upamiętniającym ofiary mordów
  ks. Witold Lesner /GN
  Biskup podczas kazania przypomniał fakty sprzed 70. lat w południowo-wschodniej Polsce. Przytoczył również fragmenty wspólnej deklaracji Kościołów rzymskokatolickiego i greckokatolickiego w Polsce i na Ukrainie oraz podjął modlitwę za ofiary mordów.

  - Modlimy się o wieczne odpoczywanie dla wszystkich niewinnych ofiar, które zginęły w 1943 roku na Wołyniu i w całym okresie wojennym. Modlimy się również o zbawienie dla tych, którzy ulegli ideologicznej przemocy i nienawiści, a także o to, by wojna, która już dawno wygasła na naszych ziemiach, nie trwała dziś w sercach ludzi - wymieniał intencje bp Paweł Socha. - Dlatego myśląc o obecnych i przyszłych pokoleniach powtarzamy w imieniu naszych Kościołów grecko i Bp Paweł Socha odprawił Mszę św. za ofiary mordów   Rocznica zbrodni wołyńskiej
  Bp Paweł Socha odprawił Mszę św. za ofiary mordów
  ks. Witold Lesner /GN
  rzymskokatolickiego, że nienawiść i przemoc są zawsze degradacją człowieka i narodu. Natomiast przebaczenie, braterstwo, współczucie, pomoc i miłość stają się trwałym i godnym fundamentem kultury i współżycia ludzkiego. Bez wzajemnego przebaczenia nasze narody nie będą miały perspektywy współpracy i rozwoju na płaszczyźnie religijnej i politycznej. Widzimy potrzebę świadectwa chrześcijan z Polski i Ukrainy, by być ogniwem wzajemnej miłości w jednoczącej się Europie - przekonywał biskup.

  Kończąc, bp Paweł Socha zwrócił się do wszystkich: - Jeżeli chcemy, aby nowe ideologie nie doprowadziły do nowych form prześladowań, degradacji, a nawet okrucieństw czy ludobójstwa, trzeba nam się ustawicznie nawracać.

  Ostatnim akcentem uroczystości było złożenie kwiatów pod obeliskiem "Polakom, którzy w latach 1943-1945 na Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczpospolitej ponieśli śmierć z rąk OUN-UPA".

  Na następnych stronach znajduje się wspólna deklaracja w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej.
  «« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół