• facebook
 • rss
 • Patron zobowiązuje

  Katarzyna Buganik

  dodane 22.10.2013 22:45

  Uroczystość nadania imienia Gimnazjum w Trzebielu i przekazanie sztandaru odbyło się 22 października.

  Uroczystość rozpoczęła Msza św., podczas której został poświęcony sztandar. – Poświęcenie sztandaru jest starym, polskim zwyczajem, bogatym w treść. Sztandar uosabia daną postać i wartości, którymi ta osoba żyła. Jan Benedykt Solfa, był księdzem, lekarzem, humanistą, a zarazem człowiekiem o wszechstronnych zasadach chrześcijańskich. Ten człowiek żył na przełomie XV i XVI wieku, czyli w czasach Mikołaja Kopernika, ks. Erazma z Rotterdamu i Tomasza Morusa – wyjaśnia proboszcz ks. Andrzej Szkwarek

  Po Eucharystii nastąpiło oficjalne nadanie imienia szkole oraz przekazanie sztandaru. – Dzięki poszukiwaniom wiedzy o przeszłości i kulturze, zwłaszcza Gminy Trzebiel, udało się zebrać bogaty wykaz ludzi zasłużonych w wielu dziedzinach życia. O Janie Benedykcie Solfie, naszym rodaku, który serce oddał medycynie, Bogu i Polsce, nie łatwo było zebrać informacje, ale dzięki pracy naszych uczniów udało się – mówi Beata Śmietańska, dyrektor Zespołu Szkół w Trzebielu.

  W uroczystości wzięło udział wielu gości. m.in. przedstawiciele lokalnych władz, kapłani z sąsiednich parafii, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i mieszkańcy Trzebiela. – Patron to ktoś, kto czuwa, kto opiekuje się kimś lub czymś, to również obrońca. Patron, to osoba, która swoim życiem daje przykład, wskazania, jak żyć i postępować. Dokonaliście wyboru, który bardzo wysoko stawia poprzeczkę zarówno uczniom jak i nauczycielom. Wybór człowieka tak wszechstronnego za wzór do naśladowania wymaga od was ogromu pracy – mówił Marek Iwlew, wójt Gminy Trzebiel. – Nadanie imienia nie jest tylko zaszczytem – jest przede wszystkim obowiązkiem moralnego zachowania uczniów tego gimnazjum w każdej sytuacji, obowiązkiem niesienia pomocy innym i niezmordowanego kształcenia – dodał.

  Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali przedstawienie o swoim patronie. – To dla nas ważne święto. Było dużo przygotowań do dzisiejszego dnia. Gram królową Bonę w przedstawieniu o naszym patronie Janie Benedykcie Solfie. Przygotowywaliśmy się do dzisiejszego dnia i poznawaliśmy patrona, pisaliśmy o nim referaty. Braliśmy też udział w wyborach patrona szkoły – mówi Angela Krawiec.

  Jan Benedykt Solfa urodził się w 1483 roku w Trzebielu. Kapłan, medyk i wybitny humanista. Po zakończeniu edukacji został przyjęty w poczet doktorów medycyny Akademii Krakowskiej i uzyskał prawo wykonywania praktyki lekarskiej. Jako wzięty lekarz został mianowany przez króla Zygmunta I Starego  jego przybocznym lekarzem, a następnie służył Zygmuntowi II Augustowi. W trakcie praktyki lekarskiej podjął się opracowania naukowego chorób zakaźnych. Za zasługi został pochowany w podziemiach katedry wawelskiej.

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół