• facebook
 • rss
 • Kolej łączy lubuskie stolice

  Krzysztof Król

  dodane 24.11.2013 20:51

  System automatycznego zliczania pasażerów, przestrzenna toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, miejsca dostosowane do przewozu rowerów, klimatyzacja i oczywiście wygodne fotele – mowa o nowym szynobusie, który połączył Gorzów Wlkp. i Zieloną Górę.

  Ruszyło połączenie kolejowe na trasie Zielona Góra-Gorzów Wlkp. Dziś po raz pierwszy na tej trasie pojawił się jeden z czterech zakupionych przez województwo lubuskie szynobusów. Sygnał do odjazdu dała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak. – Łączymy dziś stolice województwa, poprawiamy dostępność komunikacyjną – mówiła tuż przed odjazdem szynobusu. – Dziś drogę do Gorzowa pokonamy w ciągu dwóch godzin, pojedziemy z prędkością 120 km na godzinę – dodała.

  Szynobus, który będzie jeździł na trasie Zielona Góra-Gorzów Wlkp. to jeden z czterech tego typu pojazdów zakupionych przez województwo w ramach projektu współfinansowanego ze środków LRPO na lata 2007-2013 „Zakup pasażerskiego taboru kolejowego do obsługi połączeń organizowanych przez województwo lubuskie”. Całkowita wartość projektu: 49,2 mln zł, dofinansowanie: 41,8 mln zł.

  Kolejne trzy szynobusy zostaną dostarczone do 13 grudnia. Dwa z nich będą obsługiwać połączenia Zielonej Góry z Gorzowem już od 15 grudnia. W okresie przejściowym, tj. do czasu uzyskania świadectwa homologacji umożliwiającego eksploatację taboru na terenie Niemiec, dwa składy obsłużą linię Kostrzyn-Krzyż. Po tym terminie jeden szynobus skierowany zostanie na linię Krzyż-Berlin, drugi na trasę Zielona Góra-Frankfurt.

  Kolejne darmowe próbne przejazdy już 30 listopada i 7 grudnia. Pociąg odjedzie o godz. 14.30 z Gorzowa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół