• facebook
 • rss
 • W trosce o młodych

  Krzysztof Król

  dodane 10.01.2014 21:54

  Przedstawiciele wyższych uczelni oraz duszpasterze akademiccy spotkali się 9 stycznia z bp. Stefanem Regmuntem. Noworoczne spotkanie było okazją do życzeń, refleksji i wymiany poglądów.

  Spotkanie to okazja do poznania i integracji środowiska akademickiego. - Nasze zadania są wspólne, ponieważ wszyscy zajmujemy się młodymi ludźmi, ich formacją duchową czy też intelektualną. Bardzo nam zależy, żeby młodzież mogła podejmować różne zadania tu w Polsce, nie musiała wyjeżdżać zagranicę i mogła tu znajdować środowisko dla swojego rozwoju - powiedział bp Regmunt.

  W spotkaniu wzięła udział prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie. - Życzę sobie i innym rektorom, aby ten nowy rok był spokojniejszy od tego, który odszedł. Trudności na pewno nie będzie mniej, ale życzę większych możliwości w rozwiązywaniu tych problemów. Ważne, abyśmy nawzajem wspierali się. Województwo lubuskie jest ubogie w uczelnie wyższe, są trzy placówki państwowe i kilka prywatnych. I zwłaszcza te mniejsze są w trudnej sytuacji, bo liczba osób chętnych do studiowania się zmniejsza. W tej sytuacji musimy zadbać o to, by wzmocnić Uniwersytet Zielonogórski i PWSZ w Gorzowie, tak by w dwóch miastach wojewódzkich były dwa silne ośrodki akademickie. To jest szansa szkolnictwa wyższego w województwie lubuskim - powiedział tuż przed spotkaniem.

  Gorzowska PWSZ jest też dobrym przykładem współpracy uczelni z diecezją. - Współpracujemy z wieloma instytucjami. Wychodzimy z założenia, że nauka wyszła ze środowiska Kościoła i trudno rozwijać naukę udając, że Kościoła nie ma - zauważa rektor i dodaje: - Były czasy, kiedy te dwie instytucje były niejako rozdzielane na siłę, bo taka była ideologia i czasy. Skoro jednak teraz jest możliwość współpracy, to powinniśmy z niej z radością korzystać i korzystamy. Staramy się korzystać z pomocy diecezji, ale też służymy pomocą jeśli tylko taka potrzeba.

  Uczestnicy spotkania wysłuchali też krótkiego wykładu na temat papieża Franciszka, który wygłosił ks. dr hab. Andrzej Draguła, dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół