• facebook
 • rss
 • Plastyczne ujęcia papieża

  Katarzyna Buganik

  dodane 24.04.2014 16:44

  Rozstrzygnięcie miejskiego konkursu plastycznego "Jan Paweł II autorytetem w drodze ku przyszłości" odbyło się 24 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 8 im. Jana Brzechwy w Zielonej Górze.

  144 prac plastycznych, w tym m.in. makiet, plakatów, rysunków i wyklejanek nadesłano na papieski konkurs plastyczny, w którym wzięli udział uczniowie z wszystkich zielonogórskich podstawówek. – Konkurs „Jan Paweł II autorytetem w drodze ku przyszłości” podjęliśmy jako zadanie szkoły w 2005 roku, po śmierci papieża. Od dziewięciu lat, co roku temat konkursu dotyczy różnych obszarów związanych z ewangelizacją i nauczaniem papieża. Podejmujemy te zagadnienia, by uczniom szkół podstawowych przybliżyć postać Jana Pawła II i by dzieci pamiętały, kim był ojciec święty – wyjaśnia Elżbieta Iwaniec, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Zielonej Górze. Tegoroczny temat konkursu brzmiał: „Jan Paweł II papieżem świata” i związany był z kanonizacją. W latach ubiegłych oprócz prac plastycznych, były również prace literackie, m.in. wiersze i listy do Jana Pawła II.

  Prace oceniano w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I–III i IV–VI. Przy nagradzaniu prac brano pod uwagę przede wszystkim inwencję dzieci i zrozumienie tematu. Uczestnikom nie narzucano również technik jakimi wykonane miały być prace. W kategorii kl. I–III pierwsze miejsce zajęła Alicja Kawalec z SP nr 14, drugie Natalia Pater z SP nr 8, a trzecie Oliwia Tomala z SP nr 8. W kategorii kl. IV–VI najlepsza była Julia Kaczmarek z SP nr 14, drugie miejsce zajął Kacper Sidor z SP nr 1, a trzecie Karolina Stępak z SP nr 1.

  Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół podstawowych, którzy po rozdaniu nagród i dyplomów nie kryli radości. – Narysowałam papieża w Afryce, wśród czarnoskórych dzieci. Bardzo się cieszę, że zajęłam pierwsze miejsce – mówi Alicja Kawalec z SP nr 14. – Kilka razy uczestniczyłam w konkursach, ale pierwszy raz zajęłam tak wysokie miejsce, dlatego bardzo się cieszę i jestem z siebie dumna. Włożyłam w moją pracę dużo serca i czasu, bo papież jest dla mnie bardzo ważny. Bardzo przeżywałam dzień kiedy umarł, w tym samym dniu urodziła się również moja siostra i to jest dla mnie bardzo ważne – dodaje Julia Kaczmarek z SP nr 14.

  Z udziału w konkursie zadowoleni byli również uczestnicy, którzy zdobyli wyróżnienia. – Pierwszy raz biorę udział w takim konkursie. Przedstawiłem w swojej pracy Jana Pawła II z dziećmi na kuli ziemskiej. Cieszę się, że zostałem wyróżniony w tym konkursie – mówi Natan Małkowski z SP nr 21.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .
  przewiń w dół