• facebook
 • rss
 • Ministranci w Paradyżu

  kl. Andrzej Pytlik

  dodane 10.05.2014 23:18

  Doroczna pielgrzymka służby liturgicznej do Paradyża odbyła się 10 maja. Do Wyższego Seminarium Duchownego przyjechało ponad 1100 ministrantów i lektorów, którym towarzyszyło ponad 80 kapłanów. Centralnym punktem dnia była Msza św. pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta.

  Przed Mszą św. odbyły się spotkania ministrantów z księżmi odpowiedzialnymi za duszpasterstwo służby liturgicznej.

  W kazaniu bp Regmunt zaznaczył, że najwięcej powołań rodzi się w środowiskach ministranckich. Przebywanie blisko ołtarza sprawia, że młody człowiek lepiej słyszy głos wzywającego go Jezusa. Pasterz diecezji podkreślił również wagę modlitwy o powołania i zachęcił wszystkich uczestników liturgii do gorliwego wołania o nowych kapłanów.

  W czasie Eucharystii ponad 50 ministrantów zostało ustanowionych lektorami, aby głosili Chrystusa przez czytanie Pisma Świętego w zgromadzeniu liturgicznym. Kilka osób zostało pobłogosławionych do pełnienia posługi ceremoniarza i precentorki. Będą oni odpowiedzialni za przygotowanie i przebieg liturgii w swoich parafiach.

  Po Komunii świętej bp Stefan pobłogosławił obrazy Matki Bożej Paradyskiej z modlitwą ministranta o powołania, które następnie zostały wręczone reprezentacjom każdej parafii. Przed błogosławieństwem przedstawiciel służby liturgicznej odczytał akt zawierzenia wszystkich pełniących posługę liturgiczną Matce Bożej, Wychowawczyni powołań kapłańskich.

  Pielgrzymka ministrantów jest również okazją do zakończenia dorocznych rozgrywek ligi ministranckiej w piłce nożnej. Zmagania odbywały się w grupach wiekowych: szkoła podstawowa, gimnazjum oraz szkoła ponadgimnazjalna. Do Paradyża przyjechały po 4 najlepsze drużyny, aby walczyć o miejsca na podium.

  W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli ministranci z parafii NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp. Drugie miejsce zajęła parafia Świętej Rodziny w Wiechlicach. Na ostatnim stopniu podium stanęli ministranci z parafii NSPJ w Wicinie.

  Spośród gimnazjalistów wygrali reprezentanci parafii św. Wojciecha w Kargowej. Drugie miejsce przypadło ministrantom z parafii pw. NSPJ w Trzebiczu, a trzecie - parafii św. Antoniego w Przylepie.

  Wśród szkół ponadgimnazjalnych najlepsi okazali się ministranci z parafii św. Michała Archanioła w Nowej Soli. Na drugim miejscu znaleźli się przedstawiciele parafii NSPJ w Wicinie, a trzecie zajęła parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Torzymiu.

  Odbył się również konkurs wiedzy liturgicznej, w którym zwyciężył Mikołaj Ostapczuk z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Gorzowie Wlkp. Drugie miejsce zajął przedstawiciel tej samej parafii Bartosz Pyłypońko. Trzecie przypadło Kacprowi Wdowczykowi z parafii św. Mikołaja w Głogowie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół