• facebook
 • rss
 • Święto Strzelców Konnych

  por. Martyna Fedro-Samojedny

  dodane 21.07.2014 22:00

  Przez dwa dni Strzelcy Konni z Wielkopolskiej Brygady uroczyście obchodzili święto pułkowe, podczas którego 99-letni porucznik Franciszek Andrzejak odebrał akt mianowania na stopień rotmistrza.

  Jak przystało na Strzelców Konnych, święto było zorganizowane z rozmachem i wieloma atrakcjami. Całość rozpoczęła się od Mszy św. w intencji batalionu. Ważnym elementem uroczystości było oddanie hołdu żołnierzom poległym podczas misji w Afganistanie. Dla upamiętnienia kolegów żołnierze złożyli kwiaty i znicze przed obeliskiem postawionym na ich cześć. W czasie uroczystego apelu, w takt „Śpij, kolego”, przed frontem szyku przemaszerował koń okryty czarną derką na znak pamięci o poległych. Był to moment niezwykle piękny i podniosły, świadczący o tym, że pamięć o kolegach jest wciąż żywa.

  Niezwykłe chwile wzruszenia przeżył 99-letni porucznik Andrzejak, ostatni żyjący żołnierz 7 Pułku Strzelców Konnych, który przeszedł szlak bojowy strzelców, a walczył m.in. nad Bzurą. W dniu święta został uhonorowany awansem. Uroczystego wręczenia aktu mianowania na stopień rotmistrza dokonał gen. bryg. Rajmund T. Andrzejczak, dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Rotmistrz Andrzejak nie krył dumy i wzruszenia z tego szczególnego wyróżnienia. - Sam pomysł na awansowanie pana porucznika powstał już kilka miesięcy temu. Inicjatywa wyszła od żołnierzy 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich. Czasu na załatwienie formalności było mało, ale dzięki sprawnej współpracy z Tomaszem Garsztką, zastępcą burmistrza Słupcy, udało się wręczyć akt mianowania podczas naszego święta - wyjaśnił ppor. Radosław Musin, oficer wychowawczy 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich.

  Oczywiście, w czasie święta było wiele podniosłych i radosnych momentów. Była to także okazja do wręczenia odznak pułkowych oraz wielu innych wyróżnień żołnierzom i sympatykom Strzelców Konnych.

  Po części oficjalnej przyszedł czas na świętowanie podczas festynu. Żołnierze z rodzinami, a także przyjaciele batalionu bawili się wspólnie do późnych godzin nocnych. Były pokazy współczesnego i historycznego uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego, a także występy artystyczne.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół