• facebook
 • rss
 • Skrzydła i korzenie

  Katarzyna Buganik

  dodane 07.11.2014 17:02

  Finał konkursu patriotycznego "Ojczyzno ma" odbył się 7 listopada w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

  20 uczestników zmagało się najpierw z testem pisemnym, po którym wyłoniono 10 najlepszych osób. Finaliści odpowiadali na pytania werbalne i multimedialne na zasadzie gry „Jeden z dziesięciu”. Musieli wiedzieć m.in.: Jakiego sakramentu udziela w parafii biskup?; Który jezuita za czasów Króla Zygmunta III Wazy napisał „Kazania Sejmowe”? czy „Które powstanie w drugiej dekadzie XX wieku zakończyło się powodzeniem?”.

  – Drugi raz biorę udział w tym konkursie. To sprawdzenie swojej wiedzy, ale także zbliżenie do Pana Boga – mówi Aleksandra Białczak z Dobiegniewa. – Naszą pasją jest historia, a od drugiej klasy szkoły podstawowej jesteśmy ministrantami. To ważne, by wiedzieć i pamiętać o przodkach oraz być im wdzięcznymi za to, że żyjemy w Polsce. Konkurs daje wielką radość, dumę i zadowolenie z samego siebie, że nauka procentuje. Tu potrzebna jest też wiedza o diecezji, którą powinien posiadać każdy katolik – dodają Maciej i Michał Stachura z Żagania.

  Podczas finału obecny był bp Tadeusz Lityński, który gratulował młodzieży wiedzy i wyraził radość z zaangażowania uczestników w przygotowanie i udział w konkursie. – Papież Franciszek 4 września br. na wideokonferencji z młodymi ludźmi ze wszystkich kontynentów powiedział: „Przyszłość należy do młodzieży, ale pod dwoma warunkami. Po pierwsze, że będą mieli oni skrzydła – marzenia i idee, a z drugiej strony, że będą mieli korzenie. Ten konkurs to jest poszukiwanie swoich korzeni i wartości w małej ojczyźnie, ale i w ojczyźnie, którą jest Polska – powiedział bp Tadeusz Lityński. – Dotarliście do finału i możecie pokazać sobą, jak kochacie ojczyznę. Ojczyzna to wielkie dobro, ale również wielki i zbiorowy obowiązek. Kochać ojczyznę i wszystko, co do niej należy: przyrodę kulturę, tradycję, wielkich ludzi, to znaczy być patriotą – dodała prezes DIAK Urszula Furtak.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół