• facebook
 • rss
 • Podkreślić Jego obecność

  Katarzyna Buganik

  dodane 14.06.2015 23:11

  Uroczystości konsekracji kościoła pw. Świętych Antoniego z Padwy i Stanisława Kostki w Gorzowie Wlkp. oraz 70. rocznicy przybycia kapucynów do miasta odbyła się 14 czerwca.

  Eucharystii przewodniczył i dokonał poświęcenia świątyni ks. bp Tadeusz Lityński.

  – Dziś pragniemy ogłosić, że w tej świątyni mieszka Bóg i uroczystym, liturgicznym aktem podkreślić Jego obecność w tym miejscu, wybranym przed wiekami i uświęconym modlitwą. Kościół to miejsce spotkania z Bogiem, ale także miejsce spotkania z bliźnimi – mówił biskup.

  – Bardzo często we współczesnym świecie stykamy się z profanacją, niszczeniem tego, co święte. Docierają do nas informacje o podpalaniu świątyń, niszczeniu krzyży, paleniu Biblii czy nawet profanacji tabernakulum. Dziś niszczy się na wielką skalę również świętość małżeństwa i rodziny oraz ludzkiego życia. Jeśli Bóg nie znajdzie miejsca w moim sercu i moim życiu, to na nic się zdadzą wszelkie świątynie. Poświęcenie tego miejsca jest odnowieniem w nas świadomości, że to my jesteśmy prawdziwym, żywym Kościołem, świątynią Boga, której trzeba strzec przed profanacją – dodał.

  Biskup podziękował również ojcom kapucynom z 70 – letnią posługę w Gorzowie Wlkp. – Dziękujemy za opatrywanie ran fizycznych i duchowych, za słowa nadziei, posługę Słowa i posługę sakramentalną oraz pracę duszpasterską, i piękny wygląd tej świątyni – mówił.

  Kapucyni posługują w Gorzowie Wlkp. od 1945 roku. Pierwszy polski kapłan, o. Przemysław Knap, kapucyn, przybył do Gorzowa Wlkp. z Prowincji Krakowskiej i osiadł przy jedynym wówczas w mieście kościele katolickim pw. Świętego Krzyża (inne kościoły do 1945 r. należały do protestantów). Zorganizował polskie życie religijne w mieście i okolicy, m.in. poświęcił w sąsiednich wioskach 16 zborów protestanckich, przeznaczając je dla kultu katolickiego.

  Kapucyni Prowincji Krakowskiej duszpasterzowali w parafii pw. Świętego Krzyża do 1966 roku. Później parafię prowadzili kapucyni z Prowincji Warszawskiej. Ówczesny kościół pw. Stanisława Kostki był kościołem filialnym parafii pw. Świętego Krzyża. Staraniem gwardianów, o. Bogusława Rosochackiego i o. Józefa Korzeniowskiego, w latach 1974 – 1978, świątynię gruntownie przebudowano i powiększono. Zmodernizowany kościół poświęcił prowincjał, o. Pacyfik Dydycz, podczas pasterki w 1978 roku. Kościół nie był jednak konsekrowany.

  W 1996 roku kapucyni opuścili parafię pw. Świętego Krzyża i podjęli posługę w erygowanej w tym czasie przez bp Adama Dyczkowskiego parafii pw. św. Antoniego z Padwy i św. Stanisława Kostki.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół