• facebook
 • rss
 • Mistrzowie drewnianych figur

  Katarzyna Buganik

  dodane 07.08.2015 19:10

  Jakie kształty wychodzą spod dłuta i jak powstaje drewniana rzeźba? - to można zobaczyć w ramach odbywającego się od 6 do 8 sierpnia XIV Pleneru Rzeźbiarskiego w Pszczewie.

  Na Placu Magdaleńskim słychać dźwięk pił motorowych i stukot młotków. To czterech rzeźbiarzy wytrwale tworzy swoje prace. Wśród trocin i lecących wiórów widać m.in. topolowe postacie z bajek, osikowe zwierzęta, figury świętych i kapliczki z Jezusem Frasobliwym. Dla turystów przyjeżdżających na wypoczynek nad jeziorem, to ciekawa i niecodzienna atrakcja.

  – Bardzo mi się podobają te rzeźby. Szukam wśród nich dla siebie małego aniołka. Przyjechaliśmy tu na wakacje, a taki plener jest dla nas dodatkową atrakcją – mówi Krystyna Osip z Mielca.

  Podczas pleneru można nie tylko zobaczyć jak powstają rzeźby i kupić sobie drewnianą pamiątkę, ale także porozmawiać z twórcami o ich pasji.

  W tym roku do Pszczewa przyjechało czterech rzemieślników. Tadeusz Bardelas z Rusinowa jest uczestnikiem plenerów rzeźbiarskich od początku ich istnienia.

   – Jeździmy na różne plenery. Robiliśmy m.in. rzeźby pięciu braci męczenników w Rokitnie, ale Pszczew jest wyjątkowy, bo tutaj wszystko się zaczęło – tłumaczy rzeźbiarz.

   – Z zawodu jestem technikiem ortopedą, a rzeźbiarstwo to moja pasja. Ja tym żyję i to lubię. W tym roku rzeźbię pelikana i niedźwiadka w drewnie osikowym. Posługujemy się piłami ze specjalnymi prowadnicami i łańcuchami. Używamy też skrobaków, dłut, szlifierek i frezarek. Jedną rzeźbę wykonujemy średnio w jeden dzień – dodaje.

  Jerzy Kopeć z Przytocznej zauważa, że obróbka drewna to nie łatwe zadanie.

  – Rzeźbię w drewnie topolowym. Wykonałem Koziołka – Matołka i dwa koty, z których chcę skomponować ławkę, by była to rzeźba funkcjonalna. To ciężka praca, która wymaga siły i energii, ale dająca satysfakcję, kiedy widać efekt końcowy rzeźby – mówi rzemieślnik.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół