• facebook
 • rss
 • Nie zabrakło nawet ułanów

  Krzysztof Król

  dodane 11.11.2015 13:00

  Modlitwa w katedrze, pokazy musztry, miasteczko harcerskie - czyli Święto Niepodległości.

  Wojewódzkie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyły się 11 listopada w Gorzowie Wielkopolskim. Rozpoczęły się od Mszy św. w intencji ojczyzny. Przewodniczył jej bp Stefan Regmunt.

  Biskup w homilii podkreślił, że nowoczesność, naukowość, postęp, demokracja, europejskość nie mogą być szyldem dla wyrugowania z serc Polaków wiary w Boga i miłość do ojczyzny. – Jesteśmy świadkami przemian, jakie dokonują się w Polsce. Społeczeństwo wybrało nowego prezydenta, nowy parlament. Z własnej woli wskazało osoby, które mają ich reprezentować – podkreślił pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. – Jakże potrzeba, abyśmy byli razem. Trzeba szukać sposobów, abyśmy wspólnie tworzyli pomyślność naszej ojczyzny. I wspólnie zabiegali, aby nasze uzdolnienia mogły służyć dobru wspólnemu.

  Odwołując się do liturgii słowa, biskup przypomniał także, że powinniśmy modlić się o mądrość dla rządzących. – Żeby to, co robią, robili w duchu mądrości, która jest darem od Boga, ale też wysiłkiem własnym człowieka – podkreślił homilii.

  Po Mszy św. uczestnicy wspólnej modlitwy przeszli pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Wśród nich byli m.in. orkiestra Wojska Polskiego z Żagania, poczet sztandarowy i kompania honorowa WP z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, Harcerze z ZHR i ZHP, kombatanci, przedstawicieli szkół gorzowskich. Nie zabrakło także wicewojewody lubuskiego i prezydenta Gorzowa Wlkp., parlamentarzystów, samorządowców, a przede wszystkim mieszkańców województwa lubuskiego.

  – Przyszedłem tutaj z dziećmi, aby od małego zaszczepiać w nich patriotyzm. Zawsze przychodzimy, bo chcemy kultywować tę piękną tradycję – wyjaśnia Piotr Klepczyński z Jenina.

  Pod pomnikiem odegrano hymn Polski, były okolicznościowe wystąpienia, ślubowanie kadetów I rocznika Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wielkopolskim, apel pamięci, salwa honorowa i złożenie wiązanek kwiatów. Na koniec wypuszczono ponad 200 biało-czerwonych balonów.

  Po oficjalnej uroczystości nie zabrakło atrakcji dla mieszkańców. Były m.in. ekspozycja sprzętu bojowego Wojska Polskiego, miasteczko harcerskie, prezentacje oddziału kawalerii w barwach 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, pokazy musztry paradnej Kadetów z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wielkopolskim, grała również orkiestra dęta z Gorzowa Wielkopolskiego.

  Tego dnia w Gorzowie kursował tramwaj patriotyczny, w którym znalazła się ekspozycja prac plastycznych dzieci i młodzieży lubuskich.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół