• facebook
 • rss
 • Najlepsza gęś z Zofiówki

  Katarzyna Buganik

  dodane 11.11.2015 17:50

  Konkurs na najlepszą gęś, stosika gastronomiczne z jesiennymi przysmakami i przede wszystkim biegi dla młodszych i starszych - to m.in. atrakcje IV Biegu Gęsiego, który odbył się 11 listopada w Jerzmanowej.

  – Nasze świętowanie rozpoczęliśmy Mszą św., podczas której dzieci z naszych szkół podstawowych śpiewały pieśni patriotyczne. Teraz, podczas Biegu Gęsiego, też mamy wiele atrakcji. Naszym gościem jest dziś Karol Okrasa, który opowiada o polskich tradycjach i polskiej kuchni. Są biegi, stosika gastronomiczne z poszczególnych sołectw, konkurs na najlepszą gęsinę – wyliczał ks. Piotr Matus, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Jaczowie.

  Bieg Gęsi odbył się w sześciu kategoriach: przedszkolaki, klasy I–II, III–VI szkoły podstawowej, gimnazjum, nordic walking oraz bieg główny dla dorosłych na dystans 9 550 m. W biegach wzięło udział ponad 400 osób.

  – Świętowanie rozpoczęliśmy już wczoraj biegiem niepodległościowym w Legnicy, a dziś jesteśmy w Jerzmanowej. Nie chcemy siedzieć przed telewizorem, ale właśnie w taki sposób uczcić to święto, bo bieganie jest naszą pasją – powiedzieli Elżbieta Palej z Lubina oraz Renata i Wojciech Nicponiowie z Legnicy.

  – Jestem dziś z dwoma synami. Udział w biegu bierzemy co roku. Ja w biegu nordic walking, a synowie w biegach w swoich kategoriach wiekowych. To dobry sposób na spędzenie Święta Niepodległości – dodaje Małgorzata Parkowska z Kłody.

  W konkursie na najlepszą gęsinę zwyciężyło udko z gęsi, faszerowane własnym mięsem z dodatkiem m.in. zielonej pietruszki, czosnku, rozmarynu i kminku z sołectwa Zofiówka.

  Na stosikach gastronomicznych nie zabrakło też innych przysmaków, były m.in. słodkie rogaliki, rosół na gęsinie, bigos i zupa z dyni.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół