Centralne obchody święta górników "Barbórka 2015" odbyły się 3 grudnia w Głogowie. Na uroczystościach spotkali się górnicy m.in. z Polkowic, Lubina, Głogowa i Rudnej.
Górnicze święto
Barbórka w Głogowie odbyła się po raz pierwszy. W uroczystościach wzięli udział górnicy m.in. z Rudnej, Lubina, Polkowic i Głogowa
Katarzyna Buganik /Foto Gość
Barbórkę, rozpoczęły oficjalne uroczystości w Miejskim Ośrodku Kultury, podczas których wręczono odznaczenia - honorowe szpady i kordziki. Później odbył się korowód Lisa Majora ulicami Głogowa oraz m.in. ceremoniał skoku przez skórę przy miejskim ratuszu.
Dla pracowników KGHM Barbórka to okazja do podsumowania rocznej pracy i świętowania w gronie górniczej braci.
- Jestem górnikiem w KGHM od 15 lat. Od roku pracuję w kopalni w Kanadzie, a wcześniej pracowałem w kopalni Polkowice-Sieroszowice jako zawiadowca, główny inżynier górniczy. W naszym regionie wydobywamy głównie miedź, srebro oraz metale towarzyszące. Bardzo się cieszę, że Barbórka odbywa się w Głogowie i nasze miasto może gościć wszystkich górników KGHM – mówił Radosław Stach z Głogowa.
- Jestem górnikiem od 26 lat w Zakładach Górniczych Lubin. Obecnie pracuję jako spawacz, remontuję maszyny górnicze pod ziemią. To praca w bardzo trudnych warunkach, dużo wilgoci, wysoka temperatura i duże zapylenie. Jest bardzo ciężko, ale ta praca daje mi satysfakcję i bardzo lubię swój zawód - dodaje Bogdan Bieleń z Lubina.
Zwykle centralne obchody górniczego święta odbyły się w Lubinie. W tym roku, po raz pierwszy Barbórka odbyła się w Głogowie - mieście o znaczącym potencjale dla KGHM.
- Za pięć lat chcemy produkować już nie 700, lecz milion ton miedzi ekwiwalentnej. Nasze priorytety to program modernizacji pirometalurgii, który poprawi globalną konkurencyjność naszego hutnictwa oraz udostępnienie złoża Głogów Głęboki - Przemysłowy. To tutaj jest przyszłość polskiego górnictwa rud miedzi. To złoże Głogów Głęboki gwarantuje nam stabilność produkcji górniczej i ciągłość wydobycia przez następne 40 lat - powiedział podczas uroczystości Herbert Wirth, prezes KGHM.
Górnicze święto
Barbórka w Głogowie odbyła się po raz pierwszy. W uroczystościach wzięli udział górnicy m.in. z Rudnej, Lubina, Polkowic i Głogowa
Katarzyna Buganik /Foto Gość
Szacowane zasoby bilansowe rudy w złożach Głogów Głęboki - Przemysłowy to prawie 300 mln ton. Złoże to charakteryzuje się największą wśród obecnie użytkowanych złóż głębokością zalegania skał miedzionośnych.
Warstwy złożowe zalegają głębiej niż sąsiadujące złoża Rudna i Sieroszowice, a maksymalna głębokość zalegania złoża sięga aż 1385 m.
Te złoża stanowią około 1/4 zasobów miedzi i około 1/3 zasobów srebra we wszystkich obszarach koncesyjnych KGHM w Polsce. Do eksploatacji złoża wykorzystuje się infrastrukturę kopalni Rudna i Polkowice - Sieroszowice.