• facebook
 • rss
 • W diecezji Drzwi Święte też otwarte

  kk

  dodane 13.12.2015 13:59

  - Miłosierne oblicze Ojca ma również objawiać się na naszych obliczach - przypomina bp Lityński.

  Zgodnie z życzeniem papieża Franciszka jubileuszowe Bramy Miłosierdzia 13 grudnia zostały otwarte również w wyznaczonych kościołach naszej diecezji. W katedrze gorzowskiej otworzył je bp Stefan Regmunt, a w zielonogórskiej konkatedrze - bp Tadeusz Lityński.

  Obrzęd otwarcia Drzwi Świętych miał miejsce na początku Mszy św. W konkatedrze poprzedziła go krótka procesja. Na zewnątrz świątyni odbyło się najpierw odczytaniu fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza o poszukiwaniu zagubionej owcy, a także fragmentu Bulli papieża Franciszka ogłaszającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia.

  Chwilę później po przybyciu do głównych drzwi kościoła biskup otworzył je wypowiadając słowa nawiązujące do psalmu 118: „Otwórzcie bramy sprawiedliwości, byśmy weszli i złożyli dzięki Panu. Oto jest brama Pana: wejdźmy przez nią, aby otrzymać miłosierdzie i przebaczenie”.

  Następnie biskup, trzymając w rękach księgę Ewangelii, wszedł przez otwarte drzwi do konkatedry. Procesja zakończyła się obrzędem pokropienia wiernych wodą święconą, co nawiązuje do przyjętego przez nich sakramentu chrztu.

  – Bóg chce nam po raz kolejny przypomnieć, że jest dobry. Mamy otwarty skarbiec łaski i miłosierdzia, abyśmy sami z niego skorzystali, a także potrafili być dobrzy dla innych. Bóg swoją dobroć chce przelać w nasze serca – powiedział w rozmowie z GN bp Tadeusz Lityński

  Co więc robić w Roku Miłosierdzia? – Program jest bardzo prosty. Trzeba bardziej żyć ewangelią. Warto skorzystać z propozycji i podpowiedzi, które daje nam Kościół kierując się wskazaniami papieża Franciszka. Jak najczęściej odwiedzajmy w tym czasie kościoły stacyjne Roku Miłosierdzia i skorzystajmy z daru modlitwy, odpustu i sakramentu pojednania, aby jeszcze bardziej przylgnąć do Jezusa, który jest obliczem miłosiernego Ojca – kontynuował biskup.

  Warto też rozejrzeć się wokół siebie, gdzie tego miłosierdzia jeszcze brakuje. – To zadanie apostolatu, które powinniśmy podjąć. To miłosierne oblicze Ojca ma się nie tylko objawiać w osobie Jezusa Chrystusa, ale również na naszych obliczach, kiedy spotykamy się z drugim człowiekiem. Szczególnie tam, gdzie potrzebna jest dobroć, pokój i pojednanie – zakończył bp Tadeusz.

  Przypomnijmy, że kościołami jubileuszowymi, w których zostaną otwarte Drzwi Święte, są następujące świątynie:

  - kościół katedralny pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp.;
  - kościół konkatedralny pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze;
  - kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie;
  - kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Żarach;
  - sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie;
  - sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie;
  - sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu;
  - sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu.

  Diecezjanie i wszyscy przebywający na terenie diecezji będą mogli uzyskać w nich odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (sakramentalna spowiedź, Komunia św. i modlitwa w intencjach papieża). – Ponadto warunkiem uzyskania odpustu będzie przejście przez Drzwi Święte na znak głębokiego pragnienia prawdziwego nawrócenia – przypomina ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

  Rok Jubileuszowy zakończy się w Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata 20 listopada 2016 roku

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół