• facebook
 • rss
 • Pasterskie śpiewanie

  mas

  dodane 03.01.2016 15:47

  Zespół „Pastuszkowi Gracze” zagrał w ludowym stylu kolędy i pastorałki.

  Sanktuarium Miłosierdzia Bożego gościło 3 stycznia koźlarski zespół „Pastuszkowi Gracze” reprezentujący bogatą tradycję muzyki folklorystycznej z okolic Zbąszynia i Zbąszynka. Grupa muzyczno-wokalna koncertuje od 2002 r. i prezentuje kolędy i pastorałki w gwarze ludowej. Artyści zaprezentowali wysoki kunszt artystyczny i temperament wykonując kolędy we własnej aranżacji na tradycyjnych instrumentach, koźle białym i czarnym, mazankach, sierszeńkach i klarnecie Es.

  Do charakterystycznych instrumentów Regionu Kozła należą, kozioł biały i kozioł czarny.

  Kozioł weselny, zwany inaczej białym posiada jeden burdon (bąk) zakończony czarą głosową z mosiądzu i rogu bydlęcego. Jest nadmuchiwany dymką – mechanicznym mieszkiem, którego niegdyś używali kowale, tylko w większym rozmiarze. Nazwa pochodzi od worka pokrytego białym włosiem (skóra z kozła) i główki zdobiącej przebierkę – imitującej główkę prawdziwego kozła.

  Kozioł czarny jest także nazywany ślubnym, co sugeruje okoliczności w jakich na nim grywano. Nadmuchiwany jest podobnie jak kozioł biały i ma jeden burdon (bąk). Worek jest z czarnej skóry bez włosia. Ma także mniejszy rozmiar niż kozioł biały.

  „Pastuszkowi Gracze” prowadzili śpiewy podczas Mszy św. i wystąpili w koncercie.

  – Słuchając tej bardzo rytmicznej muzyki odczuwa się ogromną radość płynącą ze śpiewu. Po raz pierwszy słuchając na żywo spotkałam się z takim wykonaniem kolęd i pastorałek – mówiła Magdalena Marzec ze Świebodzina.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół