Ślubują czystość, ubóstwo i posłuszeństwo i jutro mają swoje święto.
Tegoroczne obchody Dnia Życia Konsekrowanego łączą się z zakończeniem przeżywanego w całym Kościele powszechnym Roku Życia Konsekrowanego. – Z tej okazji duszpasterze zostali zachęceni, aby zarówno w samo święto, jak również w poprzedzającą niedzielę zaakcentować w homiliach tematykę powołania do życia poświęconego Bogu i Kościołowi, a tam, gdzie jest to możliwe, zauważyć obecność osób konsekrowanych w parafii oraz zorganizować okolicznościowe celebracje z ich udziałem – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.
– Ofiary zbierane do puszek 2 lutego w parafiach całej diecezji będą przeznaczone na potrzeby zakonów kontemplacyjnych – dodaje.
Msza św. gromadząca zakonników i zakonnice oraz inne osoby życia konsekrowanego z południowej części diecezji zostanie odprawiona pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego w zielonogórskiej kaplicy ojców franciszkanów w Zielonej Górze o godz. 18.00.
Natomiast osoby konsekrowane z północnej części diecezji zgromadzą się na wspólnej liturgii pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta w kościele ojców kapucynów w Gorzowie Wlkp. Także o godz. 18.00.
Życie konsekrowane polega na doskonalszym oddaniu się Chrystusowi i dokonuje się najczęściej poprzez złożenie ślubów zobowiązujących do zachowania tzw. rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. – Wierni powołani do tego stanu życia stają się członkami zgromadzeń zakonnych lub wybierają którąś z indywidualnych form życia konsekrowanego. Poszczególne zgromadzenia zakonne realizują swą misję angażując się bądź w działalność ewangelizacyjną, duszpasterstwo, posługę na rzecz ubogich i potrzebujących, albo poświęcając się wyłącznie modlitwie – przypomina ks. Sapieha.
Aktualnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracuje blisko 200 sióstr z 21 zgromadzeń zakonnych oraz ok. 100 zakonników z 10 zgromadzeń. Cztery kobiety zostały włączone do stanu dziewic konsekrowanych, a dwie do stanu wdów konsekrowanych.