• facebook
 • rss
 • Tam zginęli ich wujkowie, bracia i ojcowie

  kk

  dodane 02.02.2016 21:33

  Przypominają kolejnym pokoleniom o strasznej tragedii. Lubuska Rodzina Katyńska ma 20 lat.

  W sali kolumnowej sejmiku województwa lubuskiego, 2 lutego, odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 20-lecia Lubuskiej Rodziny Katyńskiej Stowarzyszenia Zielona Góra.

  W spotkaniu wziął udział bp Adam Dyczkowski. – Chciałem bardzo serdecznie podziękować, że w ciągu tych dwudziestu lat rokrocznie zapraszany byłem nam uroczystości i mogłem w sposób szczególny uczcić pamięć o zamordowanych w Katyniu. Pamięcią sięgałam wtedy zawsze do mojego wujka, który tam zginął, a którego szczególnie lubiłem – mówił biskup.

  – To była elita naszego narodu, szczególnie wartościowi ludzi, którzy tam oddali życie w strasznych warunkach – dodał.

    Spotkać się z Lubuską Rodziną Katyńską przyjechał także wojewoda lubuski. – Wasza działalność pozwala pamiętać młodym pokoleniom Polaków pamiętać o tym, że była w polskiej historii taka tragiczna data, kiedy najlepsi nasi synowie byli mordowani tylko dlatego, że byli Polakami – powiedział podczas spotkania Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

  Aktualnie Stowarzyszenie liczy 43 osoby. Na jego czele stoi prezes Fryderyk Cielecki.

  Do Lubuskiej Rodziny Katyńskiej należy – W Katyniu zginął brat mojego męża – Franciszek Słomiński. Był to młody człowiek po studiach prawniczych, podporucznik rezerwy. Jak zaczęła się wojna to został powołany do 55. Pułku Piechoty w Lesznie – wyjaśnia pani Danuta Słomińska z Krosna Odrzańskiego. Program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 8   Program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 Krzysztof Król /Foto Gość

  Początki powstania Stowarzyszenia sięgają 1994 roku. To właśnie wtedy powstał w Zielonej Górze Komitet Katyński. Przewodniczącym wybrano dr Andrzeja Toczewskiego, a sekretarzem Włodzimierza Boguckiego. Chodziło o zrzeszenie osób rodzinnie związanych z ofiarami sowieckich mordów w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół