• facebook
 • rss
 • Wzbogacaliśmy siebie nawzajem

  kk

  dodane 05.04.2016 22:27

  Film, wykłady, koncert i Msza św. czyli Międzynarodowy Dzień Romów nad Wartą.

  Tegoroczne lubuskie obchody Międzynarodowego Dnia Romów odbyły się w gorzowskiej PWSZ. To święto ustanowiono w 1990 roku. – Jak to Cyganie zaznaczyliśmy się w świecie. Romowie z różnych państw ustanowili te radosne dla nas święto bo chcieli się zaznaczyć, żeby nie byli traktowani jako przybysze z Indii, tylko jako ludzie i obywatele danego kraju w którym mieszkają – wyjaśnia Edward Dębicki, poeta, kompozytor i założyciel Cygańskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Terno”.

  Województwo lubuskie i Gorzów Wlkp. to miejsca szczególne dla Romów. Na przełomie maja i czerwca 1947 roku, na obrzeża podgorzowskich wtedy Wieprzyc, dotarł pierwszy powojenny tabor Cyganów polskich z terenu Kresów Wschodnich. Po dramatycznej, wojennej wędrówce do Gorzowa dotarły rodziny Wajsów, Krzyżanowskich, Korzeniowskich, Zielińskich, Jaworskich, Siwaków.

  W Gorzowie co roku odbywają się Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich „Romane Dyvesa”. W mieście nad Wartą znajduje się pomnik romskiej poetki Bronisławy-Wajs Papuszy.

  Spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem Wojewody Lubuskiego. – Międzynarodowy Dzień Romów to wyjątkowe święto. Dziś możemy powiedzieć, że wzbogacaliśmy siebie nawzajem. Spuścizna kultury romskiej bardzo poszerzyła obraz kulturowy naszego regionu. Za to chcemy Romom podziękować – podkreślał wojewoda Władysław Dajczak.

  W trakcie spotkania odbyła się prezentacja książki „Cyganie/Romowie w Polsce. Dawne i współczesne konteksty 1964 roku” pod redakcją naukową dr hab. Beaty Orłowskiej i dr Piotra Krzyżanowskiego. Gorzowianie mogli zobaczyć też filmu „Zapomniane tabory” oraz występ zespołu „Romano Janio Junior Qwartet”.

  Natomiast wieczorem odbyła się Msza św. w gorzowskiej katedrze.

  Obchody Międzynarodowego Dnia Romów zorganizowało: Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy w Gorzowie Wlkp., Akademickie Centrum Badań Euroregionalnych PWSZ przy współpracy z Urzędem Miasta oraz Miejskim Ośrodkiem Sztuki.

  Międzynarodowy Dzień Romów
  Gość Zielonogórsko-Gorzowski

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół