• facebook
 • rss
 • Od tabernakulum do człowieka

  kk

  dodane 14.05.2016 16:04

  Radujmy się! Nasza diecezja ma dziewięciu nowych diakonów.

  Dziś, 14 maja, w zielonogórskiej konkatedrze dziewięciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu przyjęło święcenia diakonatu, czyli najniższy z trzech stopni sakramentu święceń.

  Święceń udzielił bp Tadeusz Lityński. - Gromadzi nas bardzo ważne wydarzenie w życiu naszego diecezjalnego Kościoła, uroczystość święceń diakonatu. Oto nasi braci przyjmą pierwszy stopień święceń, który wyciska szczególne znamię i udziela specjalnej łaski sakramentalnej - mówił bp Tadeusz Lityński i kontynuował:

  - Od dzisiaj nasi bracia, których znamy z imienia i nazwiska, z dobrego świadectwa rodziny seminaryjnej, rodziny parafialnej, którzy przyjmą diakonat przestaną być świeckimi, od dzisiaj staną się duchownymi. Jako duchowni wraz z biskupem i prezbiterami będą odpowiadać na potrzeby wspólnot chrześcijańskich. Będą wykonywać swoje posługiwanie żyjąc w celibacie, który jest znakiem i podtrzymaniem pasterskiej miłości, a także szczególnym źródłem owocnego działania w świecie.

  Na zakończenie biskup odniósł się do osoby świętego papieża Polaka. - Dzisiaj rozpoczynacie pielgrzymkę w służbie Kościołowi i człowiekowi. Niech ona przebiega na wzór świętego Jana Pawła II: od tabernakulum do człowieka. Niech Twoja codzienność też przebiega od tabernakulum do człowieka - mówił na zakończenie biskup.

  Nowi diakoni to: Adam Czeponis z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp., Barnaba Dębicki z parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie, Kamil Obała z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku, Andrzej Pytlik z parafii pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze, Adam Skubis z parafii pw. NMP Królowej Polski w Głogowie, Michał Szot z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wlkp., Jakub Świątek z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krzepowie, Damian Wierzbicki z parafii pw. NMP  Królowej Polski w Trzebielu i Mariusz Wysakowski z parafii pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp.

  Święcenia diakonatu przyjmą alumni kończący piąty, przedostatni rok studiów. Jako diakoni będą oni jeszcze przez rok kontynuować formację w seminarium przygotowując się do święceń kapłańskich, które otrzymają w przyszłym roku.

  Diakoni w jedności z biskupem i jego prezbiterium wypełniają oni swoją posługę w liturgii, głoszeniu słowa Bożego i dziełach miłości.

  - Diakoni odczytują Ewangelię podczas mszy św. i usługują przy ołtarzu. Mają prawo rozdzielać wiernym komunię św. Mogą głosić kazania, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu małżeństw, przewodniczyć modlitwom i prowadzić pogrzeby. Diakoni, którzy przygotowują się do przyjęcia święceń kapłańskich zobowiązani są do zachowywania celibatu - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

  Diakonat 2016
  Gość Zielonogórsko-Gorzowski

  Diakonat 2016 (cz. II)
  Gość Zielonogórsko-Gorzowski

  Diakonat 2016 (cz. III)
  Gość Zielonogórsko-Gorzowski

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół