• facebook
 • rss
 • Diecezja ma pięciu nowych kapłanów

  kk

  dodane 21.05.2016 14:43

  "Dobry pasterz daje życie swoje za owce" - to od dziś ich życiowy program.

  W gorzowskiej katedrze 21 maja pięciu diakonów przyjęło święcenia kapłańskie.

  Sakramentu święceń udzielił im bp Tadeusz Lityński.

  Święcenia prezbiteratu przyjęli diakoni, którzy ukończyli sześcioletnią formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu.

  – Kapłańska posługa dzisiaj staje się szczególnie delikatna, dlatego, że współczesny człowiek znalazł się w takich warunkach życia, które często czynią go niezdolnym do otwarcia się na Boga i religię. Zanika dziś szacunek i bojaźń wobec tego, co święte, a tym samym zanika szacunek i bojaźń wobec tego, co święte w człowieku – mówił w homilii bp Tadeusz Lityński.

  – Kapłan nigdy nie może być obojętny na grzech, nie może się godzić ani milczeć, widząc grzech. Milczenie na zło jest grzechem zaniedbania, niewiernością wobec Boga. Dlatego będziecie potrzebowali mocy Ducha Świętego – kontynuował.

  Programem dla kapłana mają być słowa Pana Jezusa: „Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce”. – Słowa te w dniu święceń stają się programem dla kapłana – na wzór Chrystusa stawać się dobrym, serdecznym pasterzem. Odrzucenie tego programu stwarza zagrożenie stawania się najemnikiem, przedsiębiorcą, pracownikiem, który pracuje w wyznaczonych godzinach, a w swojej postawie kładzie akcent na wyrachowanie czasowe i materialne. Nie taka ma być postawa kapłana Jezusowego – podkreślił pasterz diecezji.

  Jutro nowi kapłani, zgodnie ze zwyczajem, odprawią prymicyjną mszę św. w swoich rodzinnych parafiach. Natomiast od 24 czerwca, a więc po kilkutygodniowym urlopie, zostaną skierowani do pracy duszpasterskiej. W okresie letnim będą zaangażowani głównie w prowadzenie diecezjalnych przedsięwzięć wakacyjnych. Z końcem sierpnia otrzymają skierowanie na pierwszą stałą placówkę duszpasterską.

  – Kapłani (prezbiterzy) są współpracownikami biskupów i uczestniczą w ich posłannictwie. Ich zadaniem jest głoszenie słowa Bożego i sprawowanie sakramentów, a szczególnie Eucharystii i sakramentu pokuty. Kapłani przewodzą również i kierują lokalnymi wspólnotami wiernych – przypomina ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

  Święcenia kapłańskie 2016
  Gość Zielonogórsko-Gorzowski

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół