• facebook
 • rss
 • To były piękne dni

  kk

  dodane 05.06.2016 00:11

  Bp Stefan Regmunt dziękuje Bogu za 40 lat kapłaństwa.

  W zielonogórskiej konkatedrze, 4 czerwca, odbyła się Msza św. w 40. rocznicę świeceń kapłańskich bp Stefana Regmunta.

  Jubilat zapytany o najpiękniejsze chwile w swoim życiu, odpowiedział: – Najpiękniejszy to był dzień, w którym przyjąłem święcenia kapłańskie. Najpiękniejsza była pierwsza Eucharystia, którą sprawowałem jako Mszę św. prymicyjną. Najpiękniejszy był moment, gdy udałem się na pierwszą parafię w Dzierżoniowie. A później każdy dzień, w którym mogłem pomóc chorym, cierpiącym i potrzebującym, ale też młodzieży, małżonkom czy rodzinom. Można powiedzieć tak jak w piosence: „To były piękne dni…” – powiedział tuż przed Mszą św. bp Stefan Regmunt.

  A czego życzyć jubilatowi? – Abym umiał do końca życia cieszyć się kapłaństwem, być gorliwym w sprawach Bożych, a jednocześnie umiał dostrzegać każdego człowieka. Żebym żył dla innych – to jest moim największym pragnieniem – powiedział biskup.

  Mszę św. koncelebrowali bp Tadeusz Lityński, bp Paweł Socha, bp Adam Dyczkowski oraz wielu kapłanów. – Księdza biskupa Stefana poznałem, kiedy przyszedł do naszej diecezji. Wówczas pracowałem jako proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp. Biskup od samego początku dał się zauważyć jako ktoś, kto chciał wiele wnieść i od strony administracyjnej, i od duszpasterskiej, na wszystkich odcinkach życia diecezjalnego. Od razu zauważyliśmy nową jakość, która cechowała jego działania – podkreślił w rozmowie bp Lityński.

  – Bp Stefan Regmunt żył wszystkimi sprawami diecezji. A poza tym był zaangażowany z ramienia episkopatu Polski w duszpasterstwo służby zdrowia. Sprawy chorych i duszpasterstwo tego środowiska było mu bardzo bliskie – dodał.

  Bp Stefan Regmunt urodził się 20 czerwca 1951 roku w Krasnymstawie.

  W 1969 roku po zdaniu egzaminu dojrzałości rozpoczął studia w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Studia te musiał przerwać, ponieważ został wezwany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w jednostce „kleryckiej” w Bartoszycach. Po powrocie z wojska do 1976 r. kontynuował przygotowanie do kapłaństwa. W tym roku ukończył studia na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, uzyskując tytuł magistra teologii z zakresu liturgiki.

  Święcenia kapłańskie otrzymał 29 maja 1976 roku w archikatedrze wrocławskiej z rąk kard. Henryka Gulbinowicza, metropolity wrocławskiego. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Jerzego i rektor kościoła pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie.

  3 grudnia 1994 roku Jan Paweł II powołał księdza prałata dr. Stefana Regmunta do posługi biskupiej, przydzielając mu stolicę biskupią Castel Mediano, ustanawiając go biskupem pomocniczym biskupa legnickiego. Święcenia biskupie przyjął z rąk Jana Pawła II w uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 1995 roku w Watykanie. Jego zawołaniem biskupim są słowa: „Servire in caritate” („Służyć w miłości”).

  Od 2007 roku piastował urząd biskupa ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. 5 maja 2015 roku papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Stefana Regmunta ze względów zdrowotnych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół