• facebook
 • rss
 • Niekonwencjonalnie o powstaniu

  Katarzyna Buganik Katarzyna Buganik

  dodane 31.07.2016 19:06

  Nie składali kwiatów, nie zapalali zniczy, chociaż robią to w każdą ważną rocznicę historyczną. Tym razem upamiętnili bohaterów inaczej - poprzez powstańcze gry uliczne.

  Grupa młodych patriotów z Głogowa na swoim koncie dokonań ma ich już bardzo wiele, bo wartości historyczne, patriotyczne i religijne to dla nich priorytet. Można tu wymienić m.in. marsze patriotyczne z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych, Msze św. za ojczyznę i jej bohaterów, postawienie pomnika Podziemia Niepodległościowego czy piknik z okazji Dnia Ojca.

  Podobnie jest z powstaniem warszawskim. W ubiegłym roku Stowarzyszenie „Patriotyczny Głogów” zorganizowało rekonstrukcję historyczną pokazującą m.in. łapanki uliczne, bitwy powstańcze czy okupacyjne życie Polaków.

  W tym roku patrioci również zadbali, by uczcić powstańców w niekonwencjonalny sposób. Do wspólnej zabawy, ale i edukacji historycznej zaprosili wszystkich głogowian - grupy szkolne, drużyny czy rodzinne teamy. Zorganizowali grę terenową na ulicach Starego Miasta, by nie tylko przypomnieć o 72. rocznicy powstania warszawskiego, ale także zaciekawić historią młodszych i starszych oraz zaktywizować mieszańców.

  W Głogowie 31 lipca widać i słychać było radosne grupy, które w poszczególnych punktach powstańczych pokonywały kolejne konkurencje, odpowiadały na historyczne pytania, a przede wszystkim spędzały razem niedzielne popołudnie. Jak powiedzieli rodzice trójki dzieci - ubranych zresztą w patriotyczne koszulki i powstańcze biało-czerwone opaski - oni mogli sobie przypomnieć historię, a dzieci poznać powstańcze dzieje oraz spędzić aktywnie i ciekawie wolny czas, czcząc w ten sposób narodowych bohaterów.

  Jak udowodnili mieszkańcy Głogowa, historia wcale nie musi być nudna i patetyczna, trzeba tylko znaleźć właściwy sposób, by ją w atrakcyjny sposób przekazać.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół